• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (1.00)
Yazar Sunay Akın
bir çift ayakkabı - sunay akın
sunay akın, bu kez bir çift ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

bir çift ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? van gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

abdülaziz istanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

kız kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? galata köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini sunay akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
  1. !---- spoiler ----!

    edebiyat sınavlarının en beylik sorusudur: şair burada ne demek istemiş? işin aslını ararsanız, tarih boyunca hiçbir şair, yazdığı şiirlerde ne demek istediğini kendi de bilmemiştir. şiirde anlam aramak, evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır. çünkü, şiirde anlam arayanlarla duvar örüp ufku daraltanlar aynı sığ suların balıklarıdır. şairin derdi bir şeyler anlatmak olsa kağıda düzünden girer, yani düzyazıya başvururdu. bir şiir üzerine elbette konuşulur, düşünce belirtilir. ama aynı şiir hakkında birbirinden farklı olan düşünceler arasında bir puanlama yapılamaz.

    !---- spoiler ----!