1. çözülme sürecinde bulunduğum bir olayı yazmak istedim. faili mechuller, taammüden cinayetler, öfke ve travma sonucu olan anlık cinayetler, mafyaların infaz cineyetleri, vs vs. her gün gazetelerin üçüncü sayfalarında tanık olduğumuz yüzlerce cinayetten birinin öyküsünü anlatmak istedim.

  bu cinayet acı öyküsüyle 20 yıl öncesinden geçmişten geliyor. bir şehrin bir köy mezarlığında 20 yıldır sessizliğe gömülmüş 17 yaşında mental engelli bir maçurun hikayesi.

  fethi kabir(mezar açılma) sebebiyle bize gelen bir vaka. bazı hemcinslerimden nefret etmeme sebep olan bir olay.

  maktul ailenin 3 çocuğundan biri olarak doğmuş adına "mazlum" diyorum. babası köyün çobanıymış hastalıktan ölmüş. mazlumcuk böyle bir yerde büyümüş köylü onu severmiş. mazlum'un iki ablası varmış. annesi aşk yaşadığı başka bir adamla evlenme planları yapıyormuş. adam çocuklarınla onu kabul etmemiş. çöpsüz üzüm misali.
  kadın bir kızını 14 yaşında evlendirmiş diğer kızını çocuk esirgeme yurduna vermiş. bir tek mazlum kalmış. mazlumcuk bir gece ölmüş. zaten hastaymış kaç gündür yatıyormuş. annesi aşığınla evlenmiş ve ondan bir sürü çocuk yapmış.

  küçükken yurda verdiği kız ara sıra annesinin yanına geliyormuş soğukmuş ilşkileri. annesine neden onu yurda verdiğini sormuş. arada çıkan tartışmada "keşke senide mazlum gibi gebertseydim" diye bir cümle kullanmış. kız kardeş savcılık kararıyla mezarı açtırmış.

  mazlum bize böyle geldi. gelen örneklerden toprağa karışmış saç tellerini ayırdık. kemik parçalarından analizler yaptık. ve mazlumun o yıllar da kemirgenler için kullanılan bir zehirin s... denen etken maddesini bulduk.
  bu madde şimdi ki zehirlerde kullanılmıyor devlet kararyla yasaklandı. bu maddenin doğada yarı ömrü çok uzun olduğu için mazlumun saçında ve kemiğinde bulundu. tabi ki bugünkü teknolojinin gelişmiş olması bu cinayeti aydınlattı.

  canavar anne engelli oğlunu fare zehiri vererek öldürmüş. tutuklandı ve yargı süreci işliyor. umarım ömür boyu ceza alır. mazlumun bir fotoğrafını görmek isterdim. kemik yapısına bakınca çok zayıf olduğunu anladım. mazlumla yolumun kesişme hikayesi bu. ama izne çıktığımda o köye gidip mazlumun mezarını ziyaret etmek istiyorum.

  belki de mazlum artık huzur içinde uyuyordur. ve canavar annesinin her gece rüyasına giriyordur. belki benim rüyama da girer belki bana gülümser. huzur içinde uyu mazlumcuk kanın yerde kalmadı adalet 20 yıl sonra olsa da yerini buldu.