• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
bir cinayetin psikanalizi - jed rubenfelnd
bir cinayetin psikanalizi, 1909 yılında sıcak bir ağustos akşamı sigmund freud'un, rakibi ve öğrencisi carl jung ile birlikte buharlı gemi george washington'dan inmesiyle başlıyor. şehrin diğer ucunda, şehri tepeden gören muazzam bir apartman dairesinde, çok güzel bir kadın avizeye asılmış bir şekilde ölü bulunur; cinsel işkenceye maruz kalmış, kırbaçlanmış, kesilmiş ve boğulmuştur. ertesi gün, ikinci bir güzel kadın - yüksek sosyeteyle alay eden ve donuk, cansız anne-babasını küçümseyen asi bir mirasyedi - katilin elinden kıl payı kurtulur. ama bir histerik olan nora acton, saldırıyla ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. amerika'nın ilk psikanalistlerinden biri olan dr. stratham younger, freud'un rehberliğinde onu tedavi etmeye başlar.freud, jung'un rekabetçi ruhuyla ve kendisini yok etme komplolarıyla uğraşırken, kendisini entrikalar, maskeler ve insan zihninin hileleriyle dolu bir cinayet gizeminin içinde bulan kişi younger oluyor. akıcı bir dille yazılmış olan ve etkileyici gerçek detaylara dayanan bir cinayetin psikanalizi, yeni bir romancının hayranlık uyandıran yeteneğini gözler önüne sererken, freud, carl jung ve hamlet hakkında bildiklerinizi gözden geçirmenize neden olacak. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. bana kitap okuma alışkanlığını aşılayan kitaptır.
    genelde empati ve zar adam gibi kitaplar sayesinde arkadaşlarım kitap okumaya alıştı ama ben bu kitap sayesinde alıştım işte.

    hatırladığım kadarıyla konusu güzel ve oldukça sürükleyici bir kitaptı. freud ve dedektiflik işleri var içinde. polisiye romanı gibi gözükse de tama olarak öyle olduğunu söyleyemem. öyle hafif bir kitap değil; içinde öğrenebileceğiniz bir kaç şey var.