• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.20)
Yazar ayfer tunç
bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi - ayfer tunç
karadeniz'in küçük bir kentinde denize sırtını dönmüş bir akıl hastanesinden yola çıkarak, akıllara durgunluk veren kişilerin yaşam zincirlerinden müthiş eğlenceli bir roman örüyor. yalan yanlış, yaklaşık yüz yıllık bir kesitte, siyasal ve toplumsal dönüm noktalarının insanların yaşamlarında bıraktığı izleri sürüyor.
 1. bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir türkiye panoraması. şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir “insan manzaraları” kitabı.
 2. bazı romanların ilk sayfalarında karakterleri unuturum korkusu oluyor bende.bu kitapta da kalabalık kadro nedeniyle aynı korkuya kapıldıysam da sonradan sorun kendiliğinden çözüldü. altın günlerinin dedikoducu teyzelerinin "bilmemkimin görümcesinin geçen sene yurt dışından dönen yeğeni" tadındaki tamlamalar hem gülümsetti hem de bağladı. romandaki toplam karakter sayısı sanırım yüzü geçiyor ve birinden diğerine bağlantı kurmadaki ustalığı ve akıcı anlatımı ile ayfer tunç takdiri hak ediyor doğrusu.
  mesut
 3. bilgisayarda araba yarışı oynayanlar bilir, bir tuşa basarsınız ve her yer flu olur arabanız son sürat atılır öne doğru. işte bu kitabın başında o tuşa her neyse ona basılıyor ve romanın sonuna kadar aynı tempoda hareket ediyor. romandaki karakter sayısı belki daha önce okuduğum 10-15 kitaptaki karakter sayısına eşit. nereden nereye geldiğinizi, bir sayfa önce ne okuduğunuzu ilk anda hatırlamıyorsunuz ama öylesine bir kurgu var ki 3 saniyelik afallamadan sonra her şey yerine oturuyor.

  içerik olarak çok zengin karakter hikayeleri var, sıkılmaya zaman kalmıyor. akıcılık ve hız, kelimelerin seçimi ve betimlemeler sanki okuyor değil de izliyor gibisiniz.
  reax
 4. esere ilk başladığımda; "ne kadar cok karakter var, nasıl aklımda kalacak bunlar?" diye düşündüğümü itiraf edebilirim. sonra kurgu ilerledikçe her karakteri, iç dünyasını gözlemleyebildiğimi gördükçe elimden bırakmadım.

  final de bekledigimin ötesinde tam deliler evine yakışır şekildeydi.

  severek okunacak, elden düşmeyecek bir kitap. ayfer tunç, deliliği ve deli psikolojisini en iyi kelimelere döken yazardır.

  okuma listenizde mutlaka bir eseri olmali.
 5. üşenmedim saydım, 416 farklı karakterden bahsediliyor. (sonunda alfabetik sırayla tüm karakterler yazılmış, onu sonra gördüm ne yazık ki)
  kitabı e-kitap olarak okudum, zaten 420 sayfa.
  yani sayfa başına bir karakter düşüyor. bazıları sadece isim olarak geçerken, bazılarının bir paragrafta tüm hayatını öğreniyorsunuz.
  karadenizde bir konferans salonundan başlayıp, çok farklı yerlere, çok farklı zamanlara gidip her seferinde bıraktığınız yere dönebildiğiniz bir kurguya sahip.
  bu kadar karakterin, bir şekilde birbirlerinin hayatlarına dokunduğunu anlayınca şaşırtıyor da gerçekten.
  (bkz: youreads eş zamanlı kitap okumaları) 'nda ismini görünce hatırladım.
  kesinlikle tavsiye ederim. ayfer tunç'un bence en iyi kitabı.
 6. eş zamanlı kitap okumalarında önerilmiş beni fazlasıyla meraklandiran kitap. yakın zamanda buraya dönüp üzerine yazmak istiyorum vesselam.