• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
bir düşten ibaret - alan brennert
"moloka'i pasifik cennetinde gerçekleşen trajedinin unutulmaz hikayesidir. kitap, akıl almaz güzelliklerle, korkunç bir hastalık ve korkuyla dolu bir dünyaya kapı açıyor; yüz yıl öncesinin hawaii'sinde yaşamış genç bir kadının cesaretini yansıtıyor. gerçek bir zafer kikayesi."gap creek'in yazarı, robert morgan"cesur ve dolu dolu bir hayatın zengin, ilham verici olduğu kadar yürek burkan portresi... rachel kalama'nın hastalığı onu sıkıntılı rahibe catherine'le, yanlış beden ile doğan oda arkadaşı leilani'yle, gerçek aşkı kenji'yle ve diğerleriyle iyileştirici dostluklara sürükler. ve hepsi de hem hapishaneleri hem de sığınakları olan güzellikler diyarında gerçekleşir. alan brennert seksen yıllık az bilinen bir tarihe ilginç şekilde hayat veriyor."a circle around her'ün yazarı jonathan strong"derin bir araştırmanın ürünü olan moloka'i, beni gitmeyi hiç istemeyeceğimi düşündüğüm bir yere -on dokuzuncu yüzyıl havai cüzam kolonisine- götürdü. fakat alan brennert bu dünyayı mucizevi şekilde süslüyor, her hastalığın politize edildiği ve ahlaki bir konu haline getirildiği dünyamızla etkileşime geçiriyor. sürgün edilen bahtsızların trajedisi içinden, bir zafer ve gelişim hikayesi anlıyor. kleopatra'nın ve pharaoh'un yazarı karen essex (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. yazar alan brennert'in, türkçeye bir düşten ibaret adıyla çevrilmiş, kitap tasarımına bakınca ergenler için best seller market kitaplarından biri olduğunu düşündüğüm, ancak okuduğumda oldukça etkilendiğim, duygu yüklü, edebi anlamda mütevazi diyebileceğim bir romanı.
  hawaii yerlilerinden bir kızın gözünden (çocukluk döneminden hayatının son evresine değin) hawaii'ye dair siyasal geçmişi, sosyolojik, antropolojik, tipolojik, etnik yapısını, cüzzamlı yılları, savaşları, darbeleri, sömürülüşleri ve yaşanılan tüm trajedileri anlatan, hüzünlü, romantik, umutlu izlenimlerin anlatıldığı bu naif eser, benim gibi tarihi roman sevenlere önerilir.
  tarihi roman deyince her ne kadar bir gülün adı, bir sefiller, bir iki şehrin hikayesi'nden bahsetmiyorsam da, kendi çapında ve başarılı bulduğum bernard cornwell'in azıncourt'u kadar başarı.
  sade, akıcı, aşklı maşklı, acılı, dramatik bir hikaye okumak isteyenler için uygun bir kitap. hatta tatile çıkarken plajda güneşlenirken acaba ne okusam deyu anketleniyorsunuzya, alın bunu okuyun derim.