• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar kemal tahir
bir mülkiyet kalesi - kemal tahir
kurtuluş savaşımız edebiyatımızda önemli bir yer tutar. kemal tahir'in yapıtları içinde tuttuğu yerin oranı ise, edebiyatımızda kurtuluş savaşımızın tuttuğu yerin oranını geçer.

saray marangozlarından, okuma yazma bilmez mahir efendi'nin, köylü kurnazlığıyla kendini kayırttırarak omuzundaki askeri rütbeleri bir bir artırışını izlerken, ülkenin üstüne çöreklenmiş emperyalistlerin baskısı ve güdümü altında halkına yabancılaşarak iktidarsızlaşan bir iktidarın ihanetine karşı yurdunu savunma refleksini yitirmemiş olan herkesle birlikte onu kuvayı milliye'nin ve mustafa kemal'in yanına götüren serüvenine de tanık olacaksınız.

dünü bilmek, bugünü anlamak demekse, bir mülkiyet kalesi, kemal tahir'in romanları içinde bu açıdan da önemlidir.
 1. bir mülkiyet kalesi; abdülhamit döneminden kurtuluş mücadelesi dönemine kadar geçen süreçte marangoz olarak saraya girip daha sonra subay olan mahir beyin ev sahibi olabilmesi mücadelesini anlatır.

  mahir bey yetenekli bir marangoz olarak sarayda sultan abdülhamit'in yakınlarına kadar yükselir. onun kişisel eşyalarını da tamir eder, daha sonra zamanla yaveri ve zabitlik rütbesine evrilir.
  tam yaver olarak sultanın kendisine bağışladığı eve sahip olmuşken ittihatçıların darbesiyle sultan devrilir ve yerine sultan reşad geçer. ittihatçılar hükümete geldiği için daha önce sultan tarafından bahşedilen tüm evlerin sahilerine evlerin değerini ödemeleri tebliğ edilir.
  bir yandan da önce balkan savaşı, peşinden birinci dünya savaşı patlak verdiği için cepheye gönderilir.
  cephedeyken istanbul'da binbir borcun altına girdiği ev yanmıştır.döndüğünde artık pek bir şey kalmadığı için sağda solda sığıntı gibi kalmaktansa anadolu'ya geçerek bir çare arar.

  anadolu'ya geçtiğinde milli mücadele de başlamıştır. önce tüm istanbul ahalisi gibi mahir bey de durumun ne olduğunu pek kavrayamaz ve milli mücadeleye biraz mesafeli durur. daha sonra biraz şartların sürüklemesiyle biraz da mücadelinin ruhuna inanmaya başladığı için mustafa kemal paşanın mücadelesine katılır.

  kitapta süregelen olayları okurken bir yandan da arka planda sultan abdülhamit, ittihatçılar, balkan savaşı, 1. dünya savaşı, milli mücadele dönemleri okuyucuya aktarılmaktadır. istanbul ahalisinin savaşlardan habersiz kendi dünyasında yaşamasına da göndermeler mevcut.

  kemal tahir'in ölümünden sonra, yazarın "sarı defterlerinden" temize çekilerek yayına hazırlanmış.