1. hayattaki en anlamlı anlardır. unutulmaması ve her saniyesinin kıymeti bilinmelidir. daha önce hiç dinlenilmediği için duyulan her akor farklı solonun her notası yenidir insan için. ikinci üçüncü dinleyişte aynı tat alınamaz. bir saniye sonra ne geleceğini bilirsiniz ve şaşırmazsınız ilki kadar. şarkı birazdan sertleşecek mi? yumuşayacak mı? bir sonraki söz ne olacak? bütün bu merak içinde dinlersiniz ve beş dakikalık şarkı size on dakika gibi gelir. hele bir de iyi bir müzisyenin bir şarkısıysa değmeyin keyfinize. mesela metallica'nın en bilinen şarkısı olan nothing else matters'ı dinlediğim dün gibi aklımda. "lan şarkı hep böyle sakin gidecek galiba" derken birden efsane bir solo gelmişti. hem de james'ten. ya da pentagram'dan behind the veil'ı ilk dinlediğim an doğunun sertliğini iliklerime kadar hissetmiştim.

  bir de çok eskiden dinlenilen bir şarkıyı yıllar sonra dinlemek var. şarkıda hiç fark etmediğiniz noktaları fark edersiniz. aradan geçen yıllarda gelişen müzik kültürünüz ve bilginiz bunda etkili olur elbette. eskiden dinlediğiniz şarkı o değil gibi hissedersiniz. alt yapıda hiç duymadığınız şeyleri duyarsınız. eğer küçüklüğünüzde sevdiğiniz ama uzun zamandır dinlemediğiniz bir şarkı varsa açın dinleyin şu an ne demek istediğimi anlayacaksınız. ya da bir önceki olayı yaşamak için sevdiğiniz tarzın en iyilerinden birinin hiç bilmediğiniz bir şarkısı açıp başka hiçbir şeyle uğraşmayıp dinleyin. dolu dolu ve çok kıymetli birkaç dakika geçireceğinize emin olun. bağımlılık yapabilir dikkat edin. müzik hep sizinle olsun.
  jimi
 2. dün akşam metroda çalan parça.. ne kadar güzeldi, nasıl içine çekiyordu insanı. hatta bir kız da durmuş dinliyordu.o an vaktim yoktu beklemek için ama çok fena aklım kaldı.
 3. bak bunları okuduktan sonra kitabıma döndüğümde neye denk geldim:

  "yeni bir şarkıya başla,
  hem şarkı dediğin şarttır yaşamaya" *

  her şarkı bir ruh halinin bir içsel yolculuğun kapısını aralıyor belki. bazı şarkılar öyle anlara geliyor ki. evet diyorsun şu an ve burada, bu şarkıyla yaşıyorum.

  bir şarkı yaşamı değiştirebilir demek fazla iddialı belki ama o an'ınızı o gününüzü o konuya bakışınızı değiştirebilir.

  bunun üzerine; iyileştirici gücü adına! la plage