• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
birdman - alejandro gonzalez inarritu
bir dönemin 'birdman' adlı süper kahraman filmleri serisiyle ünlenen oyuncusu riggan, broadway'de kendi yönettiği ve başrolünde yer aldığı bir oyunun son hazırlıklarını yapmaktadır. ancak provalar esnasında oyunculardan biri beklenmedik bir biçimde yaralanır ve yerinin acil olarak doldurulması gerekir. lesley ve onun en yakın arkadaşı olan jake'in önerisiyle bir zamanların gözde yıldızı olan mike shiner ile anlaşılır. riggan sahneye çıkma hazırlıkları yaparken en başta mike shiner ardından ise oyuncu olan sevgilisi laura, kişisel asistanlığını yürüten kızı sam ve mükemmeliyetçi eski karısı sylvia baş etmek durumunda kalır. riggan kendine yeniden prestij kazandırmasını beklediği bu oyunu, beklentilerin aksine olumlu tepkiler kazanması için elinden geleni yapacaktır.
 1. 87. oscar ödüllerinde o kadar ödül toplayınca izleme listeme aldığım film. çok güzelse kardayım demektir, eğlence çıkmış oldu.
  abi
 2. tek plan çekim değildir ama öyle bir etki yaratmaktadır izleyici üstünde..yanlış bilmiyorsam sadece (bkz: sokurov) 'un sanat eseri olan(bkz: russian ark) tek plan çekim ile çekilmiştir..
 3. izlemedim ama fragmanı hoşuma gitmemişti. bu kadar ödül almasıyla merak ettim en kısa zamanda izleyip yorumlarımı gireceğim.
 4. film aslında michael kaeton'ın hayatının metaforudur. şöyle ki;
  michael keaton'ın asıl ismi michael douglas dır. o bildiğiniz meşhur aktörle karıştırılmamak için soyadını gazetede gördüğü güzel bir aktristten almıştır. tim burton çektiği batman filmi için ilk onu düşünmüştür. ama batman hayranları onu bir komedyen olduğu için bu role uygun görmemişler ve tepki göstermişlerdir. işte burada film ve keaton'ın hayatı içiçe giriyor: riggan'ın dairesindeki aynanın üstünde yazılı olan cümle, a thing is a thing, not what is said of that thing. bunun yanında keaton'da filme konu olduğu gibi batman filmi sonrasında popülerliğini kaybetmiştir. ilginç bir gerçek de şudur ki batmanin yaratıcısı bob kane ilk olarak bu süper kahramana birdman ismini uygun görmüştür.

  yazının büyük bölümü ekşi sözlükteki başlıktan "bar filozofu" kullanıcısından alıntıdır.
 5. hoş film.filmde beni en çok etkileyen şey edward norton'un oyunculuğudur.bir insan bu kadar güzel rol yapabilir mi?
 6. açık konuşmak gerekirse ne bir efsanedir ne de yerden yere vurulacak bir film. hikayesi çok orjinal değil. oyunculuk inanılmaz değil. çekimler yine wowww dedirtecek türden değil. bu filmin aldığı oskarların sebebi diğer filmlerin yeterince iyi olmaması ile de alakalı. yoksa gaipten sesler duyup onun dediklerinden etkilenen birilerini ilk defa bu filmde izlemiyoruz.
 7. bu filmin oscar almasının sebebi diğer filmlerin iyi olmamasıdır denmiş. bu sene boyhood, the grand budapest hotel, whiplash, nightcrawler, foxcatcher, interstellar, selma gibi olağanüstü filmler girdi. filmi beğenmeyenleri anlayabilirim ama teknik açıdan veya sanatsal bir düşünce açısından eleştirileri anlayamıyorum. belki de filmde kendimi bulmuş olmam bakış açımı engelliyordur.
 8. sürekli bir kişiyi takip eden kamera; sahne geçişlerinde kopmayan bir yapı ile akıcı duran bir film. değisik bir teknik... filmden birşey alabildiğimiz söylenemez ama l oyunculuklar da muhteşem.
  tcgrk
 9. ben sıradan izleyiciyim. bende fena film değil benim bu filmle ilgili asıl sinir olduğum tayfa az biraz bu sinema işiyle uğraşan arkadaşların sürekli böyle filmlere bok atmaları çok hollywood variymişte bilmem ne de abi herkes teknikten anlamak zorunda değil bi de sürekli ota boka bergman falan yazmıyolar mı aşağılık kompleksi böyle bişi olsa gerek.
 10. an itibariyle imdb'de 205.000 küsur kişi tarafından 8.0 puan ortalamasına ulaştırılmış, bir tanesi en iyi film olmak üzere 4 dalda oscar kazanmış, diğer filmlerine bakıldığında bir çok filmi ile sinemada kendine yer edinmiş (paramparça 'asklar-köpekler', babil, 21 gram, 11'09''01 - september 11) yönetmene sahip 2014 yapımı film sevmedim, çok zorlama, vasat... gibi sözlerle yerilmek yerine en azından hiçbir şey için değilse bile çekim tekniğine saygıyı hakediyor.
  evet, 12 angry men filminin jüri odasını gösteren açılış sahnesindeki gibi bir tek plan çekim değildir* fakat yinede yönetmen ve oyuncu* (oyuncular diyemiyorum çünkü ismini vermek istemediğim* iki oyuncu bence kötü oynamıştır) harikalar yaratmıştır.
  xama