1. çok yanlış anlaşılmış bir haktır. özünde ceberrut devlete karşı çıkma hakkıdır. özel mülkiyetini ya da kendini koruma amacından önce felsefi olarak altında devlete karşı isyan etme hakkı vardır (bkz: john locke) . keza devletin en önemli özelliği "monopoly on violence" dediğimiz nanedir (bkz: max weber) . bundan mütevellit şiddet üzerinde monopoli kurmuş devasa bir organizasyon ağzına sıçıyorsa halkın isyan etme hakkı vardır. başka bir deyişle sosyal anlaşmayı (bkz: social contract) bozma hakkı vardır. silah bunun içindir, yani bi nevi ayağını denk al demektir. ama insanlar bu düşüncenin altında yatan felsefeyi anlamayıp "özel mülküme girdin" diyerek insan öldürme hakkına indirgemektedir. daha da manyakları silahı oyuncak olarak görüp her durumda eline almayı bir güç olarak görür ya da işte okul basıp çocukları öldürür falan.
  2. abd' de farklı, diğer ülkelerde farklıdır. abd' nin insanlara anayasasında verdiği en önemli ve değişmez haklarından birisi bireysel silahlanma. ilginç bir şekilde aradan 200 yıl geçmesine rağmen, vahşi batı felsefesi abd' de aynı kalmış. bazı eyaletlerinde çocuk yaştakiler silah alabiliyor. tabi doğal olarak, eline silah geçen insan sakin bir yapıda da olsa güç, güven duygusu yüzünden tam bir adanalı' ya dönüşüyor. her eline silah alan kendini kabadayı zannediyor.

    diğer ülkelerde ise genelde silahlanma çok kısıtlı. tabi türkiye de abd' nin ortadoğudaki kuzeni olduğundan, burada silahlanma fazla. yanılmıyorsam özal zamanında yasalar tam abd' deki gibi yapılmış, herkes silah sahibi olmuş. sonra yasalar sıkı hale getirilince tam bir curcuna oluşmuş. şu an silah almak pek zor değil fakat, türkiye' deki asıl sıkıntı ruhsatsız silahlar. sadece ruhsatlı silahlanmayı düşünürsek burası çok güvenli bir ülke olurdu ancak o kadar fazla ruhsatsız silah var ki abd ile yarışabiliriz silahlanmada.

    kişisel düşüncem silahlanma sert bir şekilde kısıtlanmalıdır. fakat yasaların, adaletin olmadığı bir ülkede, her türlü pisliği yaşıyoruz. bu yüzden insanlar da kendi kafalarına göre silahlarıyla adalet getirmeye çalışıyorlar. sonucunda da mağdur taraf suçluyu silahıyla öldürüyor, kendisi de cezaevine giriyor. sadece hayatlar kararıyor.