• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
birini öldüreceğim - firat ceweri
birini öldüreceğim'de çaresiz ve sıradan insanların hikâyesi anlatılıyor. ancak bu sıradan ve çaresiz görünen insanların hikâyesine girdiğimizde onların trajedisi yüzümüze çarpar. ismi bile bütün roman boyunca olmayan, on beş yıl boyunca cezaevinde yatmış, türlü işkencelerden geçmiş ve çıktığında çevresinde tanıdık hiçbir şey ve annesi dışında hiç kimsesi olmayan bir adamı anlatır. bu adam kısmen cassandra kompleksine yani geleceği görme yetisine sahiptir.
cezaevine gireceğini de önceden görmüş ancak önüne geçememiştir. şimdi ise adı anılmasa da verilen bütün örneklerin diyarbakır'a uyduğu bir şehirde yaşlı ve yoksul annesiyle yaşamaktadır. ve bir rüya görür. o gün birini vurmalıdır...
  1. türkçe'si birini öldüreceğim şeklinde muhsin kızılkaya tarafında çevrilmiş roman. dil olarak sade ve akıcı olsa da devamı niteliğinde olan bir diğer roman lehî okunmazsa o vakit boşa gider. zira olay kitapta yarım kalıyor. benim görüşüm ise nedense lehî'ye göre daha akıcı ve güzel bir roman. lehî o kadar da hoşuma gitmedi.