• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
bitik adam - thomas bernhard
"onu çeken, insanların mutsuzlukları içindeki halleriydi, insanların kendileri değildi, mutsuzluklarıydı ve insanın olduğu her yerde buna rastlıyordu, diye düşündüm, insankolikti o, çünkü mutsuzluk özlemi çekiyordu. insan mutsuzluktur, dedi hep, diye düşündüm, yalnızca budala olan bunu aksini savunur. doğmak mutsuzluktur, dedi, yaşadığımız sürece de bu mutsuzluğu sürdürürüz, bir tek ölüm kesip atar bunu. bu, hep mutsusuz demek değildir, mutsuzluk yoluyla mutlu olabiliriz, dedi, diye düşündüm."

thomas bernhard'ın son dönem romanlarından bitik adam, "dahi" glenn gould, goldberg varyasyonları, piyano başında gelen ölüm ve intihar ekseninde sürülen bir iz: "bitik adam" wertheimer"in mutsuzluk coğrafyasında, bernhard anlatımı eşliğinde insanın koyu karanlıklarıyla yüzleşme çağrısı.

thomas bernhard, zaman ilişkin gerçekliklerin ötesinde bir saydamlık.
 1. wertheimer ve glenn gould'u yakın arkadaşları yaparak buhranlı üç insanı anlatır bernhard. bernhard'ın her kitabı kendinden izler taşır. hepsinde kendini anlatır. bu yüzden düşünceler çok yoğun. aslında kitapta wertheimer merkezdir ama gould büyük yer kaplar. müzik eğitimi ile hayatlarına yön veren üç arkadaşlardır. bu serüvenden ayrılanları, ailelerle olan çekişmeleri, dünya ile olan çekişmeleri anlatır. her zamanki gibi sinirlidir yer yer nefret doludur. ama insanidir anlatımı. alman edebiyatının en sevdiğim yazarlarındandır.

  ''varoluşumu duygusallığa feda etmek benim tarzım değildir."
  sezgi
 2. "kuramda anlıyoruz insanları, ama uygulamada onlara katlanamıyoruz, diye düşündüm, onlarla çoğunlukla isteksiz birlikte oluyor ve onlara kendi bakış açımızla davranıyoruz. oysa insanlara kendi açımızdan değil her açıdan bakmalı ve ona göre davranmalıyız, diye düşündüm, onlara öyle davranmalıyız ki, onlara önyargılı davranmadığımızı söyleyebilelim, ama bunu beceremiyoruz, çünkü gerçekten de herkese karşı önyargılıyız."
  sezgi