• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.67)
bitmemiş öyküler - j. r. r. tolkien
"bitmemiş öyküler, tolkien'in orta dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. özellikle yüzüklerin efendisi, silmarillion ve hobbit kitaplarını okuyan tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu christopher tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

bitmemiş öyküler, orta-dünya'nın birinci çağı ile yüzük savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. çöküşü öncesindeki uzun çağlardan númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, palantíri ve amroth efsanesi de yine bitmemiş öyküler arasında anlatılıyor."
  1. hobbit, yüzüklerin efendisi gibi hikayelerin geçtiği orta dünya'ya silmarillion ile ışık tutan ve soru işaretlerini gidermek için hikayelerin başlangıcına kadar inen tolkien, olay örgüsünden bağımsız şekilde ekstra bilgi ve notlara boğuyor okuyucuyu. kitaba henüz başladım ve her sayfada tekrar tekrar "harbi mi laaann?" diyorum. gerçekten yarım kalmış hikayeleri, karakterleri tamamlıyor. daha doğrusu kendisi değil, oğlu tamamlıyor. hikayeleri hiç bilmeden başlasaydım kitaba acaba yine aynı şekilde heyecan verir miydi, bilmiyorum.

    filmi izlemeden hakkında yorum okumak gibi değil, başka bir şey bu. tamam, hikayelerin geçmişine çok daha hakim şekilde yüzüklerin efendisini okumaya yarıyor ama tek başına bir anlamı yok bence. bende kıymeti büyük hikayelerin, karakterlerin arka planına ışık tuttuğu için bu kadar doyuruyor belki de. o hikayeler bu kadar kıymetli olmasaydı pek bir anlamı olmayacaktı.