• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar pınar kür
bitmeyen aşk - pınar kür
nedir aşk? bir mucize mi, aklın kişiye bir oyunu mu?.. nasıl bir afyondur ki insan, mantığın kalelerini bir anda yerle bir edip âşık olunanın ardından sersem ve serseri bir yaprak gibi savrulur? bir kara büyü müdür?... yoksa yalnızca bir ihtiyaç mı?nilgün'e göre, sinan'a göre ve tarafsız, üçüncü bir göz olarak, yazara göre aşk bambaşka... türün alışıldık örneklerine hiç benzemiyor bitmeyen aşk. hem şiddetli duygu fırtınalarını hem de yarattığı sarsıntıların insan yaşamını nasıl yapılandırdığını bir potada eritiyor. türk edebiyatının usta kalemi pınar kür, bu ruh durumunu bütün boyutlarıyla ele alırken, okuru da bir dördüncü göz olarak işin içine katıyor.ince işlenmiş ayrıntılarla kurgulanan bitmeyen aşk, okuru duygu-mantık ekseninde olağanüstü bir gezintiye çıkarıyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. okumayı aksattığım, duraksadığım zamanlardan sonra yeniden okumaya başlama kitabıdır benim için.

  okurken yazarın pınar kür'e bir kez daha hayran kalırsınız.

  anlattığı aşkın onca duyguyla sürekli dipdibe ama incecik bir çizgiyle ayrı kalmasını farkedersiniz. binlerce duygunu bu kadar bir arada yaşanabilmesinin aşk olduğunu farkedersiniz. anlatılan aşk o kadar gerçekçidir ki kendi gerçekliğiniz içerisinde aslında neler hissettiğinizi görürsünüz.

  güzeldir,
  sorgulatır,
  ayrıştırır kafanızdaki tüm soru işaretlerini, çıkartır ortaya
  ardından sizi kendinizle barıştırır.

  !---- spoiler ----!

  - söyle, çok mu acı çektin bensiz?
  - öyle olsun isterdin, değil mi?
  - elbette! çektiğim acının sende yankılanmasını, eşleşmesini hatta, istemez olur muyum? en ufak bir üzüntü duymaman duası ile benim azabımı paylaştığın inancı... ya da düşü... birlikte yaşamadı mı içimde bunca yıl sanıyorsun? hatta benim yaşamamı sağlamadı mı? beni unutmadığını biliyordum, nilgün. sen beni unutmadığın için unutamadım ben de kendimi. sen, cehennemdeki ikizim değil misin?

  !---- spoiler ----!
 2. 3 farklı gözden aynı hikayeyi dinletir. herkesin bakış açısı, aşkı yorumlayışı ne kadar da farklı dedirtir.