1. alm. yıldırım savaşı.

  almanların polonya ve fransa'yı işgalinde ve barbarossa harekatının ilk evrelerinde efektif olarak uyguladığı savaş yöntemi.

  mantığı basittir: hızlı panzer birlikleri düşman kollarını yararak arkadan dolanır ve ikmal hatlarını keser. daha sonra çembere alınan düşman ordusu esir alınır veya yok edilir.

  yakın hava desteği de çok önemlidir. bunun için de taktik/stratejik bombardıman uçağı veya avcı uçakları yerine close air support uçaklar (en bilineni de yine almanların stukasıdır) geliştirilmiştir. avcı uçaklar* sadece bu uçaklara refakat ediyordu. cas'ların temel amacı düşman zırhlılarını yok etmekti. hatta ilerleyen dönemlerde bazı stukaların önlerine 20-30mm'lik toplar koyulmuştu.

  barbarossa harekatının ilk evrelerinde de çok efektif şekilde uygulandı ve 1.5 milyona yakın sovyet askeri esir alındı. ancak eylül-ekim gibi başlayan yağmurlarla asfalt olmayan yollar çamur içinde kaldı ve ilk 3 aydaki hız kaybedildi.

  almanlar doğu cephesinde bir daha asla o hızla ilerleyemedi.
 2. yıldırım savaşlarını yıldırım yapan polonya ve fransa'nın düzlükleri olmuştur. herkese avrupa'nın fiziki haritasını incelemeyi tavsiye ederim. dümdüz bir ülke olan almanya'dan fransa'ya ve polonya'ya tanklarla yıldırım gibi taarruz etmek aslında yine coğrafyanın kaderimizi çizdiğini göstermektedir.