• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
bloodsport - newt arnold
tanaka ailesinde tam 2000 yıldır babadan oğula aktarılan ninjutsu teknikleri ve marshall öğretisi shidoshi tanaka'nın oğlunu savaşta kaybetmesiyle durmuştur. çocukluk yaşlardan beri tanaka san'ın oğlunun idmanlarına yardımcılık ve deneklik yapan frank dux, tanaka san 'dan kendisini özel olarak eğitmesini ninjutsu tekniklerinin köklerini öğretmesini ister. amacı hong kong'da her yıl yasadışı ve kuraldışı olarak düzenlenen kobukan - kumitesinde yer almaktır ve tanaka ailesi'nin yeni varisi olması için shidoshi tanaka'dan bu onurlandırmayı ister. tanaka san frank dux'ü bir ninja olacak düzeyde eğitir. aynı zamanda harp okulunda yüzbaşı olan dux, ordudan izin alamadığı için hong kong'a kaçak gider. dux kumitelere katılmadan onu yakalaması için iki ajan görevlendirilmiştir. tüm bu engellere rağmen dux kumiteye katılmayı başarır ancak ninjutsu eğitiminde temel şart olan beden ve ruhu birleştirme prensibini kumiteye çıktığında öğrenecektir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kansporu_(film)
  1. 1988 yılı yapımı, başrollerini jean-claude van damme ve o yıllarda bu film sebebi ile aşık olduğum ilk kadın olan leah ayres'in (filmde frank dux'un şeysi) paylaştığı dövüşlü film.

    van damme'ın (aka fan dam, van dami, vandam...) ülkede hatırı sayılır bir ünü var ise bu filme borçludur. tahmin ediyorum ki fan dam başka hiç bir ülkede, bizim memlekette olduğu kadar ünlü değildir. kanımca frank dux rolü onun için biçilmiş kaftandır. her filminde hiç sıkılmadan defalarca yaptığı bacakları sıfır açma hareketleri olsun, (yalan yok) yunan heykelleri gibi vücudu olsun, dövüş tekniği olsun, karşı cinsi kesmesi olsun, o zamanın şartlarına göre güçlü yan oyuncular olsun hem fan dam için hem sinema sanatı için güzel bir film olmuştur. bende vhs kasedi vardı. hiç seyretmedi isem 30 defa seyretmişimdir. her sahnesini ayrı ayrı hatırlarım. sadece sonundaki gerçek frank dux'un hayatını anlatan yazılar için bile izlemiştim kaç defa. hatta bu akşam torrente çöküp tekrar indireceğim. gözlerim doldu ülen...