• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
blue - sertan ünver
doksanlı yılların unutulmaz ve efsaneleşmiş rock grubu blue blues band ile iki sıradışı ve üstün yetenekli müzisyen yavuz çetin ve kerim çaplı’nın hayatları, çok bilinmeyen hikâyeleri, çeşitli anıları, müzikal performansları ve hüzünlü sonları bir rock’n roll hikâyesi olan “blue” belgeseli ile ölümsüzleşiyor.
 1. müzikle, toplumla, endüstriyle ve kendi zihinleriyle savaşan yavuz çetin ve kerim çaplı’nın hikayelerini anlatmayı hedefleyen blue belgeselinin yönetmeni sertan ünver, belgeselin yapımcısı ise suzan güverte. bakanlıktan aldığı destekle aralarında teoman, erkan oğur, göksel, sunay özgür, batu mutlugil, batuhan mutlugil, aylin aslım, melis danişmend, iskender paydaş, ercan saatçi, deniz arcak ve akın eldes gibi isimlerin olduğu sanatçılarla röportaj yapan belgeselin yolu kerim çaplı’nın hayat hikayesinin derinlerine inmek amacıyla amerika’ya bile gitmiş.

  1991 yılında yavuz çetin ve batu mutlugil tarafından kurulan blue blues band, basta sunay özgür ve davulda kerim çaplı’nın katılımı ile efsane kadrosuna kavuştu. 10 yıl boyunca birçok yerde sahne alan grup, hiçbir kayıt yayınlamamasına ve büyük çoğunlukla cover parçalar çalmasına rağmen, üstün yetenekleri ve sahne performanslarıyla efsane statüsüne ulaştı.

  sevenlerine duyuralım: “blue” belgeseli dünya prömiyerini 21 nisan'da 36. istanbul film festivali’nde yapacak.

  (bkz: blue teaser)
 2. başlığına yazmak için izlemeyi bekleyemediğim, şu sıralar ikamet ediyor olduğum ve görünen o ki bir süre daha ikamet edeceğim şehrin bünyesindeki 10 sinema salonundan hiçbiri kendisini oynatmadığı için, bir sıkıntı çıkmazsa önümüzdeki pazar kendisi için günübirlik şehir değiştirerek izmir'e yollanacağım yapım. ülke genelinde yalnızca 3 şehirde ve 12 sinema salonunda gösterime girmesi sinirlerimi zedelese de, belgeselin kendisine duyduğum meraktan ve belgeselin konu edindiği, her biri kişisel hayatımda açıklayamayacağım kadar yoğun öneme sahip olan eşsiz insanlara duyduğum bağlılıktan hiçbir şey eksilmemiş vaziyette izleyeceğim. dönüş için son treni kaçırmazsam, izlediğim süre boyunca içimde birikecek olan duygu ve düşünceleri aktarmak için aynı akşam burada olacağım.