• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
boğaz'daki aşiret - mahmut çetin
"boğazdaki aşiret" başlığı ister istemez "boğaz neresi" ve "aşiret kim" sorularını akla getiriyor. evet boğaz, bildiğimiz boğaziçi. genelde kırsal kesimle alakalı bir kavram olan aşiret kelimesi ise boğaziçi'nde bir kast oluşturan büyükçe bir ailenin tarihini anlatırken hassaten seçildi. bir sülale tarihi diyebileceğimiz boğaz'daki aşiret yer yer türk solu tarihi yer yer de batılılaşma tarihi'nin belirli dönemlerini resmediyor. aileler arasında evliliklerle kurulan bağların, sanata, ticarete, eğitime, bürokrasiye ve giderek bir yabancılaşma zihniyeti şeklinde hayata nasıl yansıdığı eserdeki ipuçları yardımıyla daha iyi görülecektir zannediyoruz.
boğaz'daki aşiret, dört büyük ailenin birbirleriyle irtibatından oluşur. eser bu sebeple dört bölüm olmuştur. aile büyüklerinin asıl isimleri seçilerek de konstantin'in çocukları, detrois'in çocukları, sotori'nin çocukları, topal osman paşa - namık kemal kanadı bölümleri ortaya çıktı.
boğaz'daki aşiret! şenlikli bir kitap. ali fuat cebesoy'dan nazım hikmet'e, oktay rifat'tan refik erduran'a, rasih nuri ileri'den ali ekrem bolayır'a, zeki baştımar'dan sabahattin ali'ye, numan menemencioğlu'ndan abidin dino'ya uzanan ilginç akrabalık zinciri.
plonez, hırvat, alman, macar ve rum kökenli meşhurların, yerlilerle evliliklerinden oluşan "boğaz'daki aşiret"in, batılılaşma tarihinde oynadığı roller..
kimlerin kimlikleri. çıldırtan çizelgelerle soyağaçları. ve dipnotlar!
onlar hiç bu kadar sevimli olmamışlardı.
(alıntı)
 1. okunmasını tavsiye ettiğim, anlatım dili akıcı, sosyolojik, sürükleyici bir kitap.
  konstanty, deotris, sotori ve siyavuş ailelerin evlilik yoluyla birbirlerinle akraba olmaları, ve bu bağları kullanarak, siyaset, güç, ticaret alanında büyümeleri anlatılır. bu aileler rum, hırvat, macar ve alman kökenlidir. yerliler ise ailelere evlilik yoluyla girmişlerdir.

  mahmut çetin kitabı için şöyle demiştir.
  "benim bu eserde söylemek istemediğim en son şeylerden birisi ilişkileriydi. şunun altını kesinlikle çizmek istiyorum: ben kafatasçıların sonuncusu olarak anılmak istemiyorum. benim itiraz ettiğim nokta bu insanların kökenleri değil, zihniyetleri. müslüman oldum deyip de kendisi, çocukları ve torunları bu millete ve bu milletin değerlerine savaş açıyorlarsa benim itiraz etme hakkım doğuyor."