• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Dan franck
bohemler - dan franck
1911 yılında mona lisa'nın louvre'dan çalınması büyük bir skandala neden olmuş, louvre'dan mona lisa'yı değil ama bazı nesneleri yürüttüğünü açıklayan gery-pieret adındaki belçikalıdan bazı heykelcikler satın alan pablo picasso'yu bir telaştır almıştı!
heykelcikler, picasso ve apollinaire dostluğunun sınandığı uzun bir macera sonucu seine nehrine atılmaktan kurtulup, louvre'a geri döndü... ama yüzyıl başında paris, modern sanatın bu tartışmasız başkenti, daha nice ilginç olaya gebeydi.

picasso'dan matisse'e, modigliani'den man ray'e, apollinaire'den hemingway'e, braque'tan breton'a, max jacob'tan cocteau'ya, cendrars'tan desnos'a, diego rivera'dan utrillo'ya, tristan tzara'dan kiki'ye nice ressam, model, şair ve yazara evsahipliği yapan paris, montmartre'ı, montparnasse'ı, sokakları, müzeleri, barları ve birbirinden ilginç karakteriyle bohemlerin başrolünde.

modern sanatın tarihinin yazıldığı yıllarda paris'te yaşanan bireysel mücadeleler ve genel olarak avangard sanatın mücadelesi; geleceğin ünlü sanatçıları arasındaki dostluklar, aşklar, kıskançlıklar ve kavgalar ve yüzyıl başında, paris'i bugünün efsanevi kenti yapan her şey...

picasso'yla heyecanlanacak, utrillo'yla içecek, modigliani'yle hüzünlenecek ve daha nice ilginç karakterin gerçek yaşamından kesitlere tanıklık edeceksiniz...
  1. dan franck'ın okurken zevkten dört köşe eden kitabı. dili çok güzel. roman ya da tarih kitabı değil. anlatının en sevdiğim hali resmen. paris'te gezer gibi oluyor insan. montmartre'ı ile aux cygnes'yi solumakla kalmayıp en civcivli hallerini okumak çok zevkli. matisse, tzara, cocteau ve nicelerinin inanılmaz hayatlarına dokunabilme fırsatı var. bohem kelimesinin hakkını veren yaşamları büyüleyici. bilinen isimlerden farklı olarak başka başka isimleri de bu kitapla tanıdım. okurken aklıma midnight in paris geldi. keşke daha nitelikli bir şekilde bu kitap filmleştirilse diye iç geçirdim.
    sezgi