1. minyatür bir ağaç türü olara bilinir ama aslında ağaç budama sanatıdır.
  japonyada 1000 yıl yetişen bonsailer bile vardır. onlar için kutsaldır ve doğayı temsil eder.

  inanılmaz sabır isteyen bir iştir. tohumdan yetiştirilirse daha sağlıklı olacaktır. ama en zor kısmı da tohumdan yetiştirebilmektir.

  her yıl kış aylarında budanır,dalları istenilen şekle göre büyüyecek şekilde budanır. ve genç ağaçlar telle eğilir ve yavaşça şekil alır. dallar birbiriyle kesişmemeli ve ağacın tek bir tepe noktası olmalıdır. eğer kökten sürgün verirse bu sürgünler elle koparılmalıdır.

  günde 1-2, gün aşırı gibi bir sulama kuralı yoktur. toprak nemi azaldıkça sulanır. sulama 2 aşamada yapılır ve bu çok önemlidir. önce toprağın yüzeyi sulanır. 15-20 dakika sonra derin sulama yapılır. köklerin aşırı sulamaya bağlı çürümesi engellenmelidir.

  iç mekan ve dış mekan bonsaileri ayrıdır.iç mekan bonsaileri aydınlık ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde ve cereyanda kalmayacak şekilde yerleştirilmeli ve zorda kalmadıkça yeri değiştirilmemelidir.

  önemli bir nokta: başka bitkilerle temas etmemelidir. biraz özel olmak isteyen bir bitki kendisi. nazlıdır. sabır ister. ama sabır gösterildiğinde mükemmel bir görünüm alır.

  1 adet hazır gelmiş bir bonsaim var ancak sürekli yaprak döküyor ve kelleşmeye başladı. yanındaki menekşeleri sevmediğini düşünüyorum.
  ama başarım saydığım bir de bu bonsainin sürgününden yetiştirmeye başladığım gencecik bir bonsaim var. ondan çok umutluyum çocuklarıma çok güzel bir eser bırakacağımı düşünüyorum.
 2. ağaçların hacim ve form olarak yer altındaki varlığı (kök), yer üstündeki varlığının (taç) izdüşümüdür. bu durum bonsai sanatının temelini oluşturur. kök budama ile bitkinin toprak altı varlığına doğalının dışında müdahale edilerek toprak üstü formu maniple edilir.

  yayvan ve sığ saksının içerisinde yatayda ve düşeyde büyümesi sınırlandırılmış ve yeni sürgünleri budanmış bitki, topraktan ve ışıktan aldığı besinin büyük bölümünü odunsu yapıların gelişimine harcar. böylelikle kalın gövdeli, bodur, güdük formlar elde edilir.

  bonzai sanatı tüm bitkilere uygulanabilir. ancak pinus *, ginkgo *, picea *, cupressus *, abies * gibi özellikle iğne yapraklı familyalara ait türler uygulanan tekniklere daha uygun tepkiler verir. uygulama ve bakımda tercih edilen bitkinin toprak, güneş, asit ve su gibi ekolojik ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. bu verilere bitki veritabanlarından ulaşabilirsiniz:

  agaclar.org
  peyzajadresim.com