1. Sanatçıların piyasaya sürülmemiş, resmi olmayan, sesli veya görüntülü konser kaydı materyallerine verilen isimdir. Genellikle müzisyenlerin hayranları tarafından kayıt altına alınırlar, bu sebeple genellikle ses ve görüntü kaliteleri düşüktür, tabi bu her zaman geçerli olan bir kaide değildir.

    Müzisyenlerin hayranları tarafından koleksiyonları da yapılır. Mixing, mastering olmayan ham kayıtlar olduğu için Grupların gerçek canlı performanslarının dinlenmesini sağlarlar. Koleksiyoncularının en zevk aldığı kısım budur kanımca. Pink Floyd, led zeppelin gibi eski ve köklü grupların bine yakın bootleg'i vardır. Eskiden yeraltında olan bu kayıtlar, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte gün yüzüne çıkmış, youtube'da bile paylaşılır hale gelmiştir.

    Kolay bulunabilmeleri ve karıştırılmamaları için kendilerine özel isimleri vardır. Pink Floyd özelinden gidersek, 18 Eylül 1971 Montreux konseri'nin bootleg'inin ismi live in Montreux 1971 iken, 30 Eylül 1971 Londra konseri'nin bootleg'inin ismi Meddled'dır.

    Sadece bu kayıtları paylaşan sitelerde mevcuttur. En çok dosya paylaşılan, en yoğun komünitenin sahip site dimeadozen.org'dur. link

    Bunun dışında bootlegsworldwide , viva les bootlegs , live bootlegs , quality bootlegs ,
    guitars101 örnek olarak gösterilebilecek sitelerdir.