• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.25)
borat - larry charles
jagshemash! sacha baron cohen, hbo’da yayınlanan "da ali g show" un yaratıcısı bu kez kazak bir gazeteciyi canlandıran borat sagdiyev ile karşımızda …borat ana yurdu kazakistan’ı bırakıp amerika’da amerikan halkının yaşamına dair bir belgesel çekmek amacıyla yola çıkar. uluslar arası çizdiği zikzaklar ve çılgın amerikan kültürünün garip krizleri arasında borat gerçek insanlarla karşılaşır. bu gerçek insanlardan aldığı tepkiler oldukça güçlüdür. ropörtaj yaptığı kişiler bazı durumlarda onun ırklar ve insanlar hakkındaki garip düşünceleri batı’lı insanın düşüncelerinden ayrılmaktadır... wa-wa-wee-wa!
muhteşem. ağzınızı açık bırakacak. alevlendirici. tehlikeli. yıkıcı. borat, sacha baron kohen tarafından icat edilen bir kazak gazetecinin hicivli anlatımı ile karışımızda. borat ingiltere’de “da ali g show,” adlı programla bir fenomen olmanın yanı sıra cohen’in keskin zekası, sivri üslubu ve gerçeğe bakan gözleriyle tüm dünyaya açılıyor.
baron cohen’in bu ilginç icadı kendisine “da ali g show” ile iki kez bafta ödülü kazandırırken dünya çapında da tanınmaya başladı. baron cohen avrupa mtv ödüllerine iki kez davet edilen tek sanatçı olma özelliğini de bu ilginç ve benzersiz karakter sayesinde sağladı. bunun yanında baron cohen “talladega nights: the ballad of ricky bobby” deki rolü ile eleştirmenlerden çok olumlu tepkiler almıştır.
vizyonundan önce bile eleştirmenler borat: cultural learnıngs of amerıca for make benefıt glorıous natıon of kazakhstan’ı gelmiş geçmiş en komik filmlerden biri olarak seçmiş ve imdb internet sitesinde en yüksek ratingli komedi filmi olmuştur. filmin sahip olduğu komedi unsurları ve rol alan oyuncularının da bunda etkisi ve katkısı oldukça büyüktür. seinfeld dizisinden tanınan oyuncu larry charles ve austin powers’ın yönetmeni jay roach ekibin ağır toplarındandır. borat’ın bir karakter çalışması üzerine gerçekleştirilmiştir. baron cohen, doğrudan çekim dönemi öncesi ve sonrasında tamamen canlandırdığı karaktere bürünmüş ve tanıtımlarında birebir rol almıştır.
  1. amerikalılar filmin yayınlandığı dönemde komedi alanında çok yüksek puan verdi bu filme. mesele tamamen psikolojik sımsıkı önyargılarımız ile başka insanların iğrenç halleri üzerinden var olduğumuzu hisseder önyargı ve özgüven ikilisini sırt sırta yaşatırız. filmde bizzat önyargıların yargılanması ve bunun abartılarak yapılması derken cehalete bağlanması izleyiciye tuhaf hissettirdi. bu kazakistan ne biçim bir ahlaksız bir ülke imiş yahu hahayt derken arada bunu diyenlere giydirilen cahil gömleği altında kalmamak için imdb'de yüksek puan vermek zorunda kalmışlardır. aksi halde hor görmenin hor görülmesi esnasında bizzat kendi özgüveni büyük yara alabilirdi. mecburen beğenip güleceklerdi hatta yere göğe sığdıramayacaklardı. nitekim öyle oldu.
    abi
  2. filmle ilgili aklımda en çok kalan sahne sahada borat'ın sahada yaptığı konuşmaydı. amerikalılar olayı anlayıncaya kadar epey bir vakit almıştı, yuhalamalar gelmesine rağmen alkışlayanlar da yok değildi.

    filmi sadece amerikalılar değil kazakistanlılar da ciddiye almışlar ve çeşitli basın açıklamaları yapılmıştı o dönemler. bunun haricinde çekimler boyunca cohen birkaç defa göz altına alınmış diye okumuştum.
  3. gitgide daha global hale gelen ve farklılıkların azalarak yok olduğu dünyada kişilerin etnik kimlikleri segilenerek yapılan küçük düşürücü hiçbir şeyden hoşlanmıyorum. bu adamın kazak olduğunu bilmemiz gerekmezdi ya da filmdeki bir sürü küçük düşürücü şeyin o topluma ait olduğunu bilmemiz de gerekmezdi. bu açıdan yer yer komik olduğunu düşünsem bile genel olarak itici bi film