1. gondor vekilharcı denethor'un oğlu, minas tirith'in koruyucusudur.
  şimdi bu aragorn efendinin tahtı red ettiği, bu işlerden uzak kaldığı dönemlerde gondor'un tahtına vekalet eden denethor'un büyük oğlu boromir (ve kardeşi faramir) orta dünyanın en çok haksızlığa uğrayan adamıdır.

  millet etrafta keyfince dolaşırken bu kardeşimiz mordor kapılarına en yakın yer olan osgiliath ve sonrasında minas tirith'i savunmaktadır. orklar olsun, büyücü kral olsun hiç birisine geçit vermeden geride kalan herkesin rahat nefes almasını sağlamaktadır.

  gelgelelim adamcağızı güç yüzüğünü bana verin dediği için afaroz ettiler ayrıkvadi'deki konseyde. adam verin yüzüğü sauron'a karşı kullanalım dedi altı üstü, hemen o kolpacı gandalf'la elrond çullandılar tepesine. o da haklı olarak "hafız iyi diyosun da biz savaşıyoruz yıllardır orklara karşı, hepiniz burda keyifle şarap içiyorsunuz. olmaz böyle düzeltin bunları" dedi.
  sonra hemen "vay efendim sen ne anlarsın yüzükten, onu yok etmemiz lazım, kim götürecek hüküm dağına.. aaa frodo burada, o götürsün, zaten buraya kadar gelmişsiniz, iki adım yer şuracıkta" diye elinden aldılar yüzüğü.

  neyse efendim, boromir de yüzüğe göz kulak olalım bu salaklar şimdi düşürürler filan diye kardeşliğe katılır. (hatta bir sahnede yüzüğü hakkaten düşürdü frodo, boromir aldı, oğlum dikkat et, etraf kötü kaybolan eşyalardan müessesemiz sorumlu değildir diye geri verdi).

  kardeşliğin daha ilk büyük çatışmalardan birinde amon her'de frodo'dan yüzüğü ister, frodo salağı kaçmak için yüzüğü takınca yeri de hemen belli olur bütün uruk hai'ler çullanır tepelerine.
  boromir yine delikanlı adamdır, "oğlum bana yüzüğü vermediler, naparsanız yapın" demedi. gitti uruk hai ordusuyla çatıştı hatta merry ve pippin'i kurtardı kendisi öldü.
  hatta ölmeye yakın gondor borusunu çalıyordu.

  ek: "dünya malı benim neyime, aradığımı buldum" dedi ayrık vadi'ye gitti, adamcağızı eline diline hakim olamadı diye suçlar olduk. ne münasebet efendim, adam ülkesini askerini savunmak istiyor. yıllar yılı osgiliath'da ölen gondor askerlerinin hesabını kim verecek? sorarım size... 8 kişi karşısına geçmiş kardeşlikte, bir bu tek kalmış yüzüğü başka nasıl ele geçirecek. sonuçta bir kara murat değil ki tek vuruşta 1 büyücü, 1 elf, 1 kolcu, 1 cüce ve 4 tane buçukluğu halletsin. adam fırsatını bulunca almak istedi yüzüğü.

  tanım: hakkı yendiği halde mertçe savaşmış savaşçı.
 2. !---- spoiler ----!

  esasında ayrıkvadi'ye gitmek istemeyen ama babasının mallığının kurbanı olan gondor generali.

  bir diğer kurban için:

  (bkz: faramir)

  not: faramir ölmedi evet ama ben faramir olsam babamın bana yaşattığı travmayı hayatım boyunca unutamam. bence o da unutamamıştır.

  !---- spoiler ----!
 3. çok afedersiniz eline, diline, nefsine hakim olamayan koskoca ülke varisi. minnacık hobbitler koşturadursun dünyayı kurtaracaz diye, sen sabi sübyanın elinden yüzüğünü alacam diye fırsat kolla. ayıp vallahi ayıp.
 4. iradesine yenilen savaşçı. yüzüklerin efendisi'ndeki iyi karakterleri yerip kötüleri övmek yeni akım mı?
  sezgi
 5. klasik trajedinin izlerini taşır ancak sam gibi iyilik timsali sıradan adamla birlikte serideki en gerçek ve yiğit karakterdir.
  abrek
 6. bir aragorn degil
 7. yüzüklerin efendisi serisindeki tek gerçek insan. eline diline nefsine hakim olamayan kişi insanın tanımıdır. marquis de sade ustad der ki; eline diline nefsine hakim insan ya aciz ya da güçsüz insandır. insanın yaradılışında ya da genlerinde ya da yapısında hazlarının peşinde koşmak güç için dünyayı yakmak diğer varlıkları yok saymak var.

  ben elime dilime nefsime hakimim diyen profesyonel yalancılardan değil.