1. pek çok sebep ileri sürebiliriz esasen ; sosyal ağlardan tutun da aldatma, cinsellik, para/maddi sıkıntılara kadar. aslolan bir şey varsa ki şu ana dek edindiğim izlenimlerde; evliliği toplumsal baskılar sonucu bir zirve olarak gören bireyler. sevgi, aşk ve peşinen sonucu olarak çıkan evlilik... bu aslında bir göz yanılgısından başka bir şey değil. kimsenin haddine değil bunları soruşturmak hatta kafa yormak pek tabi. ama olaya eleştirisel bir gözle ve hali hazırda toplumu oluşturan bir birey olarak baktığım zaman, insanların mutlu olmak adına bir basamak görmesi; insanların kendilerini henüz tanımıyorken başkalarının onay sözcükleriyle bu makama erişmek istemesi... ilk aklıma gelen "temel" nedenlerdir. ayrı bir klasman da ele alacak olursak da "yaş geçiyor haydinnnn çocuk yapalım" telaşesi bu olayın tuzu, biberi, hatta nar ekşisi gibi en üstlerde yerini alır.

  önce sevgi nedir onu tekrar keşfetmesi lazım insan evladının. sonra saygı ve sevgi bir arada olmazsa olmaz bu iş için bunu da ayrıca kafalarına nakşetmeleri gerekir. evlilik sanıldığı gibi değil maalesef. hiç içinde bulunmadım ama bunu anlamak adına da bizzat içinde olmaya gerek olmadığını da iyi bilecek bir bakış açım var diye düşünüyorum. hafife aldığımız şeylerin nasıl da bizi sarstığını; önümüze, arkamıza, yanımıza, berimize... baktığımızda görmek mümkün.
 2. şiddetli geçimsizlik dışında görmedim bu güne kadar. her hakim kararı şiddetli geçimsizlik.
  wtf
 3. boşanabilmenin ülke refahı ve kadının ekonomik özgürlüğü ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum, o yüzden ara ara sapkın avrupada artan boşanma oranları ya da kutsal ailenin avrupada nasıl da tuzla buz olduğu mottosuyla servis edilen haberlere inat, anlaşamayan çiftlerin boşanması, boşanırken kadının canından olmaması mesela ne güzel şeydir diyorum. sebebini de bilmeyiverelim.
  mesut
 4. bosanma nedeni olarak gorulebilecek temel nedenin beklentilerin karsilanmamasi oldugunu dusunuyorum. beklentiler karsi tarafin tahammul sinirlarinin ustune ciktiginda malum sonuc oluyor. evlenirken bir tarafin veya taraflarin beklentilerini acikca belli etmemesi, gizli ajandalar bosanmaya goturuyor. bir nedeninin de kusaklar arasi farktan kaynaklanmasi buyuk ihtimal.
 5. nietzsche bunun için, tek sebebin evlenen 2 kişinin sadece aşık olması ancak 2 arkadaş olmaması/olamamasıdır diyor. hakikaten de öyle . arkadaşınız olmayan biriyle evlenmek.. büyük risk.
 6. şu yorumumda türk kızları üzerinden kanaat bildirmiştim fakat pek hoş karşılanmamıştı. aslında boşanma hususunda da sebep pek farklı değil. birbirlerine katlanıp katlanamayacaklarından emin olamayan, önceliği mutlu olmak, hayatı akışına bırakarak yaşamak olması gerekirken canım-cicim tavırlarının göz boyayıcılığı ile erkenden evlenince gayet tabii boşanmalar da kaçınılmaz oluyor. çünkü evlenince gelen sorumlulukların sevgililikte gezip tozarken "ayy canım ilerde şöyle yaparız, böyle yaparız" pembe hayallerinin çok ötesinde olduğu ortaya çıkıyor.
 7. bekar bir erkek olarak ahkam kesmek doğru mudur bilemem ama tahminimce ülkede herşeyi çok çabuk tüketmek ile alakalı olduğunu düşünüyorum maddi veya manevi ne olursa artık.

  eskisi gibi insanlar artık tahammül etmiyorlar birbirlerine, en ufak bir olumsuz düşünce de vazgeçmek yolunu tercih ediyorlar, biraz da ekonomik gücünüz yerindeyse sonuç bu hadde gelebiliyor.

  tamamen kişisel görüşümdür. boşanmış kişiler daha somut veriler ile yanıtlayabilirler
 8. yapmacık sevgiden dolayı
 9. toplumsal ve dinsel bir dayatmanın, mahkemede sonlanmasına sebep aramak akılcı değildir. bu bir refleks. diğerleri yapıyor diye yapılır, sürü psikolojisi sonucudur. paylaşılmış psikozdur. doğaya terstir, aykırıdır. iki insan arasındaki cinsel, duygusal, sosyal ilişkinin belediyece onanması ama yargıyla bozulması deliliktir.