1. fakat sevgili dostum, hayatta hiçbir zaman kendisi olarak var olamamış bi insana iç yalnızlığının oluşturduğu hissi sadece kelimelerle anlatmak yetersiz kalıyor.
 2. ucu bucağı olmayan, yer kaplamayan.
 3. boşluk, arapça'da hela (a uzun okunuyor) demek. etimolojik bağlantısını kuramadım ama ruhtaki boşluklarda arapças'ıyla hela, bakir demek oluyor olabilir. yani bakir olmak boşluk taşımaktır. bakir olmak büyük bir hayat başarısıdır ve ruh bahçesini doldurmuş ayrık otlarını ayıklamak demektir. dolayısıyla bakir olmak yeni çiçekler açmaya uygun olmak, yani hayatın bir sürü imkanıyla karşılaşabilmek demektir. halbuki bir sürü pılı pırtıyla doldurursan bahçeni, şunun tohumunu da getireyim fransa'dan dersen olmaz. ekiyorsun ekiyorsun, ulan bahçede ekilecek yer kalmıyor. bırak ekmeyi. yürüyecek, hareket edecek yer kalmıyor. söküp söküp rahatlamak lazım. biraz nadasa bırakmak lazım.
 4. kurulamayan hayallerdir boşluk. hayal kuramamanın çaresizliğidir. iç sesimizin olmadığı günlerdir. nereye ait olduğunu bilememektir. yolun ortasında nereye gideceğini bilmeden bekleyen çocuktur boşluk. savaşın ortasına doğmaktır. düzeni sağlamaya çalışıp düzende kaybolmaktır. yusuf'un atıldığı kuyudur. sabah olması için dua ettiğin gecelerdir. denizleri aşacağım sanarken boğulmak, uçacağım sanarken dibe vurmaktır boşluk. deli gibi inanmayı istediğimiz birinin söylediği yalanlardır. gözlerinde erimeyi istediğimiz birinin gözlerindeki gölgedir. bir çocuga ölümü anlatmaktır. dünyanın yarısı açlıktan ölürken paraların silahlara harcanmasıdır boşluk. kalabalık masalarda yalnız kaldığın zamandır, yaptığın ilk hatadır. yalnız uyuduğun ilk gece, söyleyemediğin her hecedir boşluk. yerini dolduramadıgın herkestir, sesini özlemektir. gidemediğin yollar, dönemediğin evler, dönüp de bulamadığın yerlerdir. belkidir, keşkedir. hep uzaklara bakmaktır boşluk. denizler kadar derin düşüncelerdir. anlamaya çalıştıgımız, anlamlandıramadıgımız, tam olacakken "neyse" olan her şey boşluk.
 5. bomboş,sanki hiç dolmamıscasina,hiç dokunulmamiscasina gibi

  ᕕ(ᐛ)ᕗ iyi yanı kocaman bir denizde sırt üstü uzanmış gibi devasa bir huzur böyle

  (*_*)kötü yanı ise birden karşına çıkmış ve seni afallatmış bir merdiven hissiyatı

  ᕕ(ᐛ)ᕗ bir diğer iyi yanı sadece gökyüzüne dalıp gitmek,o sonsuzlukta kayıplara karışmak

  (*_*)bir diğer kötü yanı ise aniden düşüşe geçmis asansör ne zaman duracak düşüncesinin korkuyla bütünleşmesi