• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar glenn meade
brandenburg - glenn meade
80'li yıllarda bir eylemci berlin'deki sokak ortasında vurulur. paraguay'da bir arabanın çarpıp kaçtığı çok geçmeden can verir. yaşlı bir işadamı, asuncion'daki görkemli malikanesinde kafasına kurşun sıkarak intihar eder. bu ölümlerin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanan gazeteci rudi hernandz ise olayı çözemeden korkunç bir cinayete kurban gidecektir.

gazetecinin akrabası erica, ab'ye bağlı avrupa güvenlik idaresi'nde uzman olarak çalışan volkmann'ı araştırmayı sürdürmeye ikna eder. başlangıçta volkmann'ın elinde işe yarar hiçbir ipucu yoktur. sadece banda alınmış anlamsız bir konuşma ve yarısı yanmış, eski, siyah beyaz fotoğraf... bu fotoğraf avrupa tarihini elli yıl geriye götürecek korkunç bir planı açığa çıkarır: bugün de tekrarlanabileceğini bildiğimiz için, büsbütün korkunçlaşan bir planın... volkmann'ın artık kendi geçmişinin acılarıyla yüzleşmekten başka çaresi yoktur.

"gerilim türünün en iyileri arasında yerini alan, soluk soluğa okurken keyif duyacağınız bir eser. insanı sarsacak kadar gerçekçi."
- campbell armstrong-

"best-seller kitapların tüm özelliklerini taşıyor. egzotik mekanlar, müthiş bir kurgu, gerçekçi karakterler ve diyaloglar. gerçekten çok başarılı."
- ted allbeury-
 1. glenn meade'in okuduğum diğer kitaplarına**** nazaran biraz sönük kalan eseri. çok fazla karakter içerdiği için bir türlü bütünlük sağlanamıyor.
  mnb
 2. brandenburg, glenn meade'in kaleminden çıkmış harika bir polisiye macera romanı. nazi dönemine dair bilinen bazı gerçeklerin üzerine kurgulanan bu kitapta yazar hayal gücünü fazlasıyla iyi kullanmış.

  özellikle 2. dünya savaşı'ndan sonraki dönemde birçok nazi üyesi güney amerika'ya göç etmişti. o dönemde güney amerika ülkelerinin bir kısmı nazilere sempati duymaktaydı. almanya'dan kaçırılan para ve altının bir kısmı da güney amerika'ya taşınmıştı. tüm bunlar, almanya'dan göç edenlerin hayatlarını iyi bir şekilde devam ettirebilmesini amaçlıyor gibi görünse de, nazilerin başka amaçları da söz konusu olabilirdi. işte hikayemiz, bu alternatif tarih yazımı üzerine kurulmuş. okumanızı tavsiye ederim.