• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Carl sagan
broca'nın beyni - carl sagan
carl sagan bu kitabında bilim, sahte bilim, dünya dışı zekâ ve uzay araştırmaları, din ve tanrı'nın varlığı gibi konuları canlı ve akıcı bir dille ele alıyor. sagan bir yandan paul broca ve albert einstein gibi, kuramları gözlem ve deneylerle kanıtlanmış bilginlerin hayatı ve eserlerini çarpıcı bir üslupla özetlerken, öte yandan immanuel velikovsky gibi, varsayımları spekülasyon olmaktan öteye geçemeyen sahte bilginlerin çalışmalarını eleştiriyor.
bilimin sahte bilginler ve şarlatanların iddialarını yok farz etmek yerine titizlikle eleştirmesi gerektiğini vurgulayan sagan'a göre, dinler de bilimle çatışmaya bir son vermelidir. evrim kuramını reddedenler bir zamanlar, güneş'in dünya'nın çevresinde döndüğüne inanmakta direnenlerin durumuna düşmemek için öğretilerini yenileyerek bilimle uzlaşmalıdır.

sagan, evrenin sırlarını gerçekten keşfedebilmek istiyorsak, bilimin kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini, bunun için de bilginlerin görüşlerini, herkesin anlayabileceği şekilde halkla paylaşması gerektiğini belirtiyor. broca'nın beyni sizi tarih, antropoloji, psikoloji, felsefe ve fizik alanlarında keyifli bir gezintiye çıkaracak.
(d&r)
  1. carl sagan, bilim, beyin... ufuk açıcı bir kitap olduğunu söylememe gerek yoktur herhalde. ama velikovsky eleştirisi çok uzun olmuş gibi geldi bana. ayrı bir kitapçık olarak bile yayınlanabilirmiş. bunun haricinde gayet doyurucuydu özellikle şarlatanlık olayları ilgi çekiciydi. ve tabi ki tanıştığıma memnun oldum paul broca...