• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
brute force - jules dassin
brute force 1947 abd yapımı kara filmdir. türkiye'de kaba kuvvet ve vahşi kuvvet isimleri de kullanılmıştır. korku ve şiddetin kol gezdiği aşırı kalabalık westgate hapishanesinde, hapishane müdürü a.j.barnes (roman bohnen) otoritesi zayıf ve etkisiz bir idarecidir. cezaevi gerçekte gardiyanlar ve bazı güçlü mahkumlar tarafından yönetilmektedir. sadist ve hırslı gardiyan yüzbaşı munsey (hume cronyn) mahkumları kontrol altında tutabilmek için korku, şiddet ve işkencenin yanı sıra ispiyonu da bir araç olarak kullanmaktadır. mahkumlardan joe collins (burt lancaster) ise bu duruma isyan ederek diğer mahkumlarla birlikte bir kaçış planlarlar.
 1. film, noir kategorisinde bulunuyor olsa da, kara filmlerin olmazsa olmazı femme fatale karakteri ile karşılaşmayız.

  !---- spoiler ----!

  yumuşak huylu hapishane müdürü, şiddet yanlısı gardiyan başı, bir filozof kadar bilgin hapishane doktoru, gardiyanın gaddarlığı karşısında katillere, soygunculara, dolandırıcılara acır hale geliyorsunuz. mahkumların, hapishane koğuşunun duvarında bulunan bir kadının fotoğrafı, masumiyetle olan tek bağları, o kadının fotoğrafı bir simge, bir geçiş kapısı. o kapının ardına geçmek isteyen bir grup insanın öyküsü.

  aynı zamanda suçluyu, suçu işlediğine pişman edemeyen kaba kuvvet, suçlunun kurtuluşu için çözüm olabilir mi? hapishanelerin amacı suçluyu içerde kaldığı müddetçe ehlileştirmek midir? varsayalım ki öyle, kimi suçlu dışarı çıktığı anda tekrar aynı yere döneceğini bildiği halde niçin ehlileşmek yerine daha acımasız hale gelir gibisinden sorular sorduran film.

  !---- spoiler ----!

  izlediğim en iyi hapishane filmlerinden biridir.