• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
Yazar yaşar kemal
bu diyar baştanbaşa - yaşar kemal
www.kitapyurdu.com'dan alıntı:

"romanlarında anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlerin, efsanelerin evreninde çoğaltan yaşar kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. onun, her bir yayımladığ ıdönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı. bu diyar baştanbaşa, acıtıcı gerçeği şiirsel bir güzellikle okura sunarken, gerçeğin acısıyla edebiyatın hazzı aynı anda hissedilir."
 1. yaşar kemal'in 1950-1965 yılları arasında, anadolu'da gerçekleştirdiği röportajları ve gezilerinden oluşan bir kitabı.

  ben bu kitabı 1994 yılında, 13 yasında iken, şu üstte görülen resimli kapağı ile okumuştum, (kaydetme huyum var, evet) ve bugün bile hayatımda okuduğum en akıcı, en keyifli kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

  büyüdüğüm muhafazakar ortamlarda, ailemde dahil, yaşar kemal'in azili bir devlet düşmanı olduğu kanaati vardı, ve bu kitabı çekinerek okuduğumu hatırlıyorum. arkadaş yalnız bu nasıl bir iftiradır yaf, nasıl bir ahlaksızlıktır? bu adam kadar ülkesini seven kaç insan olabilir? sadece bu kitap bile bunun göstergesidir.

  640 sayfalık bu eser sonradan 4 cilt halinde ve alt-başlıklar altında yayımlanmış anladığım kadarıyla. ama tek cildini de bulursanız bir çırpıda okursunuz.