• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
bu su - david foster wallace
çağımızın en özgün yazarlarından biri olan david foster wallace'dan hayata, seçimlere ve gerçeklere dair bir yol haritası: bu su. 2008 yılında uzun yıllar boyunca mücadele ettiği depresyona yenik düşen ve intihar ederek hayatına son veren wallace, bu kısacık metinde algının tuzaklarını, insanın kendini hapsettiği çıkmazları ve gözlerimizin önünde uzandıkları halde kavramayı beceremediğimiz yalın gerçekleri duru ve sarsıcı bir dille ortaya koyuyor. içinde yüzdüğümüz sularda yitip gitmemek, etrafımızda olan biteni görebilmek ve ölmeden önce gerçekten yaşayabilmek için... bu su.

ateşli silahlarla intihar eden yetişkinlerin hemen hemen her zaman kafalarına sıkmaları, hiç de tesadüfi değildir. (arka sayfadan)
 1. ''iki genç balık birlikte yüzerken ters yönden gelmekte olan yaşlı bir balığa rastlarlar. yaşlı balık başıyla selam verir ve “günaydın gençler, su nasıl?” der. genç balıklar yüzmeye devam eder ve balıklardan biri nihayet diğerine dönerek sorar: su da neyin nesi?"

  kitabın adı, bu hazin hikâyeden geliyor.

  ‘’bu su’’ (bkz: david foster wallace) ‘ın kenyon college’ın 2005 yılı mezunlarına yaptığı konuşmadan uyarlanmış bir metin.

  ağırlıklı olarak kullandığı ve kafasının içindeki seslerle kıyasladığı dipnotları ve dolambaçlı üslubuyla bilinen wallace ‘’bu su’’da olabildiğince yalın ve temiz bir anlatım tercih etmiş.

  yazarın topluluğa hitaben yaptığı tek konuşma.

  tükçeye çevrilen ikinci kitabı.

  kitap aslında 3-4 sayfaya sığabilecek bir metinken neredeyse tek sayfada tek cümle şeklinde basıldığı için 141 sayfaya çıkmış. ama o tek cümlenin bir sayfaya ancak sığacak bir anlatımda olduğu ya da bunu anlatmak için bir sayfa harcayan yazarlar olduğu düşünülünce de abes gelmiyor.