• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
bukalemunlar için müzik - truman capote
“beni ilgilendiren dört şey vardı: kitap okumak, sinemaya gitmek, step dansı ve resim yapmak. sonra bir gün yazmaya başladım, kendimi soylu ancak acımasız bir efendiye bir ömürlüğüne zincirlediğimi bilmeksizin. tanrı size bir yetenek verdiğinde, yanında bir de kamçı verir; ve bu kamçı yalnızca kendi kendinizi kırbaçlamak içindir…”

bukalemunlar için müzik ilk yayınlandığı 1980 yılında tam 16 hafta new york times çoksatanlar listesinde kalarak duyulmamış bir zafere imza attı. truman capote’nin altı öyküsünün, soğukkanlılıkla romanına kaynaklık eden cinayet vakasında çalışan dedektif jake pepper’le yaptığı bir röportajın ve “söyleşi portreleri” bölümünü oluşturan yedi röportajın yer aldığı kitap, truman capote kitapları arasında çok önemli bir yere sahip.

truman capote’nin son üretken dönemine rastlayan bukalemunlar için müzik’i yazmak için first avenue’deki evine kapanıp kitap üzerinde çalışması, bağımlılıklarının ciddi bir hal aldığından endişelenen arkadaşları için bir umut kaynağı olmuştu. kitapta yer alan metinlerin çoğu o dönem, andy warhol’un interview dergisinde “capote’yle sohbetler” bölümünde yayınlandı.

truman capote’nin tüm eserlerini yayınlayan sel yayıncılık, bukalemunlar için müzik’le kütüphanelerdeki çok önemli bir boşluğu dolduruyor.