1. vefat etmiş siyasetçi. karaoğlan olarak anılır.

  siyaset hayatına atılmadan önce gazetecilik yapan ve hem siyaset öncesinde hem de siyasi hayatı boyunca şiir yazan renkli bir insandı.

  siyasete chp çatısı altında katılan ve bakanlık dahi yapan ecevit görüş ayrılıkları sonrası partiden ayrılmış ve kendi ismiyle anılan demokratik sol parti'yi kurmuştur.

  ülkenin gelmiş geçmiş en tartışılan siyasetçilerinden birisi olan ecevit 1974 kıbrıs harekatı, 2001 krizi ve güneş motel olayıyla hatırlanmaktadır. iyi veya kötü yaptığı tüm hizmetlerle ülke tarihine kazınmış olan ecevit özlenen siyasi figür olarak hatırlarda yaşamaktadır artık.
 2. zamaninda sahsi aracini (yanilmiyorsam tempra) makam araci yapmis, korumalarinin araci makam otosundan daha luks kalmislardir.
 3. türk siyasetinin en dürüst ve namuslu adamlarındandır gözümde.
 4. kaliteli, efendi, eğitimli, dürüst, vatansever devlet adamımız.

  lükse düşkünlüğü olan ,adaletsiz, ingilizcesi "hav ar yüü"den öteye gitmemiş kişiler tarafindan yönetilmeyi kendine layık gören bir ülkede hakettiği saygıyı ancak bilinçli insanlardan görmektedir karaoğlanımız.
 5. dürüstlüğü ile anılan siyasetçi.

  kime sorarsanız sorun ecevit'i dürüst olarak hatırladığını söyleyecektir. çok kişiye nasip olmayan bir etiket yapışmış üzerine: dürüstlük.

  demek ki bir zamanlar ülkemizde güzel insanlar yaşamışlar. demek ki oluyormuş be abi.
 6. 99' depremini kahvaltıda tvden öğrenen rahmetli başbakan.
 7. türkiye'de farklı tarihlerde başbakanlık yapmış aynı zamanda şair olan kişi. şiirlerinde arı türkçe'nin varlığı dikkat çeker.
  hakkında can dündar 'ın hazırladığı "karaoğlan " belgeseli hem ecevit'in hem de cumhuriyet tarihinin anlaşılması için izlenmelidir.

  artık gidiyorum
  beni uğurlayın kardeşlerim
  hepinize eğilerek ayrılıyorum
  uzun zaman komşuluk ettik ama verebildiğimden çok aldım
  şimdi gün ağardı
  karanlık köşemi aydınlatan lamba söndü
  bir davet geldi ve ben gidiyorum
  bu ayrılış gününde bana bol şans dileyin arkadaşlarım
  beraberimde ne götüreceğimi sormayın
  seyahatime boş eller ve ümit eden bir kalple çıkıyorum

  belgeselin son kısmında ecevit'in kendi ağzından okuduğu ; duygulandıran şiiri.
 8. dürüstlüğün bir meziyet değil her insanda ve özellikle siyaset yapanların hepsinde bulunması gereken bir şey olduğunu ismi her anıldığında insanlara hatırlatacak siyasetçi, eski başbakan, kıbrıs fatihi, kara oğlan, gazeteci ve şair.
  takalar isimli şiiri doğan canku tarafından bestelenmiş ve modern folk üçlüsü tarafından seslendirilmiştir.