1. en iyi bulgur pilavı... nasıl olur bilmiyorum. pilav, pilavdır işte. ama pirinç pilavına göre daha çok sevdiğim kesin. eskiden tam tersiydi bu durum. ıyyykk bulgur pilavı mı derdim ama zamanla tam tersi oldu. normal pirinç pilavı gibi şehriye kavurup yaptığım da oluyor ya da domatesli, biberli, patlıcanlı ve hatta patatesli yaptığımda .. ben içime ne konuşursa konuşsun güzelim diyen bir pilav böyle de. bazı yöreler için vazgeçilmez düğün yemeğidir, yanında ayran olmazsa olmaz.

  glasemik indeksi bir anda yükseltmediği için pirinçten önce tavsiye edilir.
 2. nedense sevemedim bir türlü bulgur pilavını
  hergün pirinç pilavı yesem itiraz etmem ama bulgur pilavını sofrada ayda yılda bir görünce yüzümü ekşitirim.
  bir defasında bulgur pilavının kaz eti suyuyla yapılmışını yemiştim onu birazcık beğenmiştim.
 3. geçenlerde mantarlı denedim çok güzel oldu. biraz da soğan tabi. bulgur da çeşit çeşit olur ben orta kırık severim, istanbuldakiler az kırık hatta kırıksız olan var. kırıksız olanına daha yeni kaynamış ve bulgur olmaya adayken hedik denir. cebimize doldurur yerdik. sonra bu kedikler kurutulur değirmende çektirilir bulgur olur, çok çok çekersen düğürcek, biraz ondan az çekersen ince bulgur, orta kırık, kırıksız diye gidiyor.
  abi
 4. lavaşın üstüne döküyolar ya, iyi oluyor bak. en son tavuk suyuna bulanmış cıvık ekmeği yediğinde "mutlu son" nedir anlıyorsun
  yok
 5. eskiden fakir halkın gıdası olarak kabul edilirdi.