• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
bungou stray dogs
nakajima atsushi, yetimhaneden atıldıktan sonra, ne gidecek yeri ne de yiyecek yemeği kalmıştır ve açlıktan ölmek üzeredir. bir nehrin kenarında aç biilaç sürünürken, intihar girişiminde bulunan bir adamı kurtarır. adı dazai osamu olan bu adam, ortağı kunikida ile çok özel bir dedektif kurumunun üyesidir. doğaüstü güçleri vardır ve polis ya da askeriyenin bile yeterli olamayacağı çok zorlu olan davaları ele alırlar. bu ikili ( dazai ve kunikida) atsushi o bölgeye geldiği sıralarda, bölgede ortaya çıkan bir kaplanın peşindedirler. kaplanın, atsushi’yle bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir ve zamanla dava çözülür. sonrasında atsushi, dazai ve diğer dedektiflerle daha çok içli dışlı olacaktır.
  1. ilk 5 bölümünü izlediğim 12 bölümlük( 2. sezonu kesinleşti) 2016 yapımı mükemmel ötesi anime. ana karakterimiz ne kadar biraz çekingen bir tip olsa da animenin eğlenceli yanı bunun üstünü güzel bir şekilde örtüyor. ayrıca seinen türü bir anime olduğu için shounenlerden alıştığım çocuksu ögelerin az bulunur olması da sevmemi sağlayan başka bir etken olabilir tabii. opening ve ending'i de kendisi kadar mükemmeldir. eğer şu sıralar pek popüler olmayan kısa ve sıkmayacak eğlenceli bir anime arıyorsanız en iyi seçim bu olacaktır.
    edit: az önce finali izledikten sonra fark ettim ki tüm karakterler yazarların ve şairlerin isimlerini taşıyor ve yetenekleri ve kişilikleri yazarların eserleriyle alakalı. örneğin son bölümlerde dahil olan lonca'nın(the guild) başkanı scott fitzgerald ve yeteneğinin adı the great fitzgerald. john steinbeck karakterinin the grapes of wrath ve howard p. lovecraft karakterininse the great old ones yetenekleri gibi.