• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
bunları düşün - jiddu krishnamurti
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir “birey”di. bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

“hakikatin kalıcı olduğuna, ölümsüz bir ruh taşıdığınız için korkmanız gerekmediğine dair teoriler zihinleri çürüyen, tutarlı bir felsefeleri olmayan, korkmuş insanlar tarafından üretilmiştir. gerçek şu ki hakikat yaşamdır ve yaşam için kalıcılık söz konusu değildir. yaşamın her an, her gün yeniden keşfedilmesi gerekir, yaşamın ne olduğunu biliyorum diyemezsiniz. yaşamın ne olduğunu biliyorum demek, yaşamıyorsunuz demektir. yaşam keşfedilecek bir şeydir ve bulduğunuz şeyleri bir kenara itmez, kaybetmezseniz onu keşfedemezsiniz.

düşünen, ‘bilmiyorum’ diyen, keşfeden, öğrenen, bir son aramayan, bir yere varma, bir şey olma motivasyonuyla düşünmeyen kişi yaşar ve bu yaşam, hakikattir.” (kitapyurdu)
 1. insan zihnine dair sorunları çok basit dille ele almış krishnamurti. krsihnamurti'nin bir söyeşisi kitaplaştırılmış. eğitim,özgürlük,mutluluk,korkular,tanrı arayışı hakkında yaptığı tespitler verdiği bilgiler,öğütler gözümüzün önünde duran uygulaması basit bildiğimiz şeyler.

  !---- spoiler ----!

  bir çiçeğe çok yakından baktınız mı hiç? tüm o taç yaprakları nasıl da şaşırtıcı biçimde kusursuzdur, sıradışı bir incelik,koku ve güzellik taşır. insan düzenli olmaya çalıştıkça kusursuz bir yaşama sahip olabilir. fakat çiçekteki o çaba harcamadan gelen inceliği kaybeder. öyleyse zor olan çaba harcamadan kusursuz,berrak ve açık olabilmektir.

  !---- spoiler ----!