• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
burma günleri - george orwell
"bu ülkede bulunmamızın, hırsızlıktan başka bir nedeni olduğunu söyleyebilir misiniz? bu öylesine kolay ki. ingiltere'nin memuru, burmalı'nın kollarını tutar, tüccar da adamın ceplerini boşaltır. britanya imparatorluğu, ingilizlerin, daha doğrusu yahudi ve iskoç çetelerinin ticaret tekelleri kurmalarını sağlayan bir aracıdan başka bir şey değildir."
bu sözler, george orwell'in burma'daki ingiliz sömürgeciliğine bakış açısını yansıtıyor. kendisi de burma'da görev yapmış olan orwell, en başarılı yapıtı olarak tanımlanan burma günleri'nde, ingilizlerin bu sömürgedeki yaşamını ve yaptıklarını, yerli işbirlikçileri ve fırsatçıları, yerli halka insanca yaklaşarak imparatorluğun tutumuna karşı çıkanları, aşk, nefret, tutku çemberinde destansı bir anlatımla ele alıyor. burma günleri, ilk kez 1934 yılında amerika birleşik devletleri'nde yayınlandı. kitap ve yazarı hakkında herhangi bir dava açılmayınca, ertesi yıl ingiltere'de de basıldı. ama sömürgecilik dönemi sona erinceye kadar kitabın hindistan ve burma'da satılması yasaklandı ve okuyanlar hakkında yasal işlemler yapıldı. burma günleri, ingiltere'nin, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk olduğu dönemdeki politik ve sosyal yaklaşımını göz önüne sererken, romandaki karakterlerin işlenmesindeki ayrıntılı ustalıkla da orwell'in başarısını pekiştirdi.
 1. çok sağlam bir orwell hayranı olmama rağmen pek sevemediğim roman oldu ama okunması gerekenler listesine gözünüz kapalı ekleyebilirsiniz.
  benim için kendisinin yeri ayrıdır o yüzden orwell yemek tarifi bile yazmış olsa alır okurdum*
  frau
 2. an itibariyle bitirdiğim ve adeta hindistan'ın yeşil ormanlarını gezdiğim george orwell'in mükemmel kitabı. okurken hindistan güneşini kafamda hissettiğim doğrudur. ben bu kadar içine düştüğüm bir kitap daha hatırlamıyorum. ancak bu kitap hiç kuşkusuz yazarın diğer kitaplarından çok farklı. ana karakterin 1984 romanındaki karaktere de çok benzediğini söylemek lazım.
  hiciv