1. frank herbert'in bilimkurgu serisi "dune" kitaplarında bahsedilen dini nitelikli bir savaştır. insan yapımı makinelerin çok gelişmeleri ve kendi düşünceleri ile haraket etmelerinin neticesinde serena butler adlı bir bebeğin robotlar tarafından öldürülmesi sonucunda dünya gezegeninde başlamış ve insanların zaferi ile sonuçlanmıştır.

    butleryan cihadın sonunda insan gibi düşünen robotların yapılması yasaklanmıştır. bu robotların arasında sadece bipedal robotlar değil günlük kullanımı olan bir çok araç da yasaklanmıştır. robotların ortadan kalkmasının ardından iş gücü ve politik olarak bir buhrana düşen insan medeniyeti içerisinde mentatlık ortaya çıkmıştır.
  2. frank herbert'in dune serisini okurken keşke o günleri görsek butleryan cihadı niye oldu nasıl başladı diye insan merak ediyor. fakat brian herbert serisini okuyunca bütün o gizem çok basit bir macera romanına kaçıyor gibi. bilemedim ama sonuçları gerçekten muazzam bu cihatın. yapay zekasız bir dünya. tabi insanların süper zihinli olduğu da bir dünya.