• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar paul doherty
büyük iskender; bir tanrının ölümü - paul doherty
m.ö. 334-333'te yunan topraklarının batısındaki küçük ve önemsiz bir krallıktan yükselen iskender aç bir kurt gibi pers imparatorluğuna saldırmış bugün ortadoğu, mısır, filistin, suriye,türkiye,irak ve iran olarak bilinen toprakları kendi imparatorluğuna katmış; orduları bugünkü pakistanın batısına ve hindistanın kuzeybatı cephesine kadar dayanmıştı.

paul doherty, bu etkileyici eserinde, yaklaşık 2500 yıl önce gerçekleşmiş bir cinayetin ardında yatan gerçekleri, zaman ve mekan sınırlarını aşan bir dedektiflik başarısıyla gün ışığına çıkarıyor.
  1. babil'de hayatını kaybeden büyük iskender'in son günlerini anlatan bir kitap, ölümünün ardından kumandanlarının toprak bölüşümü mevzularına değinilmiş olup, bunun dışında çok detaylı olmasa da büyük iskender'in geçmişinden kesitler bulabilirsiniz. annesi ve babasıyla olan ilişkisi anlatılmaktadır.
    büyük iskender'in savaşlarını konu almamaktadır. savaşları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu kitap yanlış bir tercih olacaktır. ölümünün üzerine detaylı analizler bulunmaktadır. okumaya değer bir kitap olduğunu kanısındayım.