• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
büyük kedi katliamı - robert darnton
1730'ların paris'inde bir matbaanın çırakları kendi kurdukları mahkemelerde yargıladıkları kedileri ölümle cezalandırırlar. bu hikâyeyi tekrar tekrar anlatan çıraklar her seferinde katılarak gülerler. kedilerin katledilmesinde çırakları eğlendiren ne olmuştu? nasıl olmuştu da "kırmızı başlıklı kız" masalının 18. yüzyıl versiyonunda çocuk kurda yem olmuştu? montpellierli biri, yaşadığı kentin tüm etkinliklerini detaylı bir şekilde yazarken aklından neler geçiyordu? bunlar robert darnton'un, aydınlanma çağındaki avrupa'nın tarihine dair cevapladığı sorulardan bazıları. ilk olarak 1984'te yayımlanan büyük kedi katliamı, toplumsal tarihyazımının başucu eserlerinden biri haline geldi; artık kültürel tarih alanında yazılmış bir klasik olarak anılıyor. darnton, 18. yüzyılın sıradan insanlarının yaşamlarından çeşitli sahneleri inceleyerek bu dönemdeki insanlık durumunu, insanların olayları nasıl gördüğünü ve kurguladığını ele alıyor.

robert darnton, harvard üniversitesi tarih bölümü profesörü ve harvard üniversitesi kütüphanesi'nin direktörü.
(tanıtım bülteninden)
 1. robert darnton'ın, fransa'daki bir ayaklanmadan yola çıkarak yaptığı bir tarih çalışması. yakın zamanda türkçe'ye de çevrildi. kültürel tarih fanatiklerinin bayıldığı ve peter burke'ün de önerdiği bir kitap.
  fransa'da bir grup çırağın itilmişliklerine karşı tepki olarak mahalledeki hanımların kedilerini öldürmesiyle başlar kitap. kediler evcil hayvandan çok daha fazlasını temsil ediyordu o dönemki şartlarda. kadınlarla da sembolik bir bağ kurulur elbette. bu olaydan yola çıkarak tarihsel bir sahneyi anlatır darnton. bu sahne kültür tarihine dair muazzam bir tarihin anlatımına başlangıç yapar. kültür malzemelerinin bağlamını anlatır. kırmızı başlıklı kız'dan yazarların meslek dağılımlarına dolu dolu bir kitaptır. bu tip kitapların daha çok çevrilmesini umuyorum. koç üniversitesi yayınları çeviri eserlerde güzel işler çıkarıyor.

  "yanlış rafa konan kitap sonsuza dek kaybolabilir."
  sezgi