1. saat 21:00'da youreads fm radyo tiyatrosu kuşağında yayınlanacak oyun. dinlemek isteyenleri bekliyoruz.

  roma imparatorlüğü'nun son imparatorunu ve son 2 gününü konu alıyor. daha önce dinlemedim ama güzel olacağına dair bir önyargım var. hakkında şöyle bir makale yayınlanmış, isteyen göz atabilir.
  abi
 2. müşfik kenter, saadettin erbil ve şükran güngör başta olmak üzere, bir çok kıymetli tiyatrocunun seslendirdiği radyo tiyatrosu da mevcuttur.

  https://www.youtube.com/watch?v=uaajpbmixzy

  --- spoiler ---

  romulus: ben içinizden sadece birine hesap vermek zorundayım, onunla konuşacağım şimdi. emilian, yanıma gel. ben seni oğlum gibi severim emilian. sende şerefi ve haysiyeti ayaklar altında çiğnenmiş, iktidarın binbir şekilde kurbanı olmuş insanın başkaldırışının son büyük örneğini görmek istiyorum. maalesef ben kendim bunu yapamadım... nedir imparatorundan istediğin emilian?

  emilian: senden bir tek cevap istiyorum imparator romulus.

  romulus: istediğin cevabı alacaksın emilian.

  emilian: ulusunun cermenler eline düşmemesi için ne yaptın?

  romulus: hiçbir şey.

  emilian: roma'nın başına benim başıma gelenlerin gelmemesi, şerefi, haysiyeti ayaklar altına alınmaması için ne yaptın?

  romulus: hiçbir şey.

  emilian: bu işte kendini nasıl haklı çıkaracaksın? sen imparatorluğa ihanet etmekle suçlanıyorsun!

  romulus: ben roma imparatorluğuna ihanet etmedim. roma kendi kendine ihanet etti. hakkın ne olduğunu biliyordu ama zulüm yolunu seçti. insanlıktan haberi vardı ama zor kullanmayı seçti. ama bugün roma gücünü yitirdi. sendeleye sendeleye yürüyen sarsak kocakarılara döndü artık. ama yine de suçu silinmedi, cinayetleri yok olmadı. biz yabancıların kanını döktük, şimdi onları kendi kanımızla ödeyeceğiz. soruma cevap ver emilian; kendimizi savunmaya hala hakkımız var mı? bir kurbandan daha fazla bir şey olmaya hala layık mıyız? hı? susuyorsun! dürüst olalım emilian. aramızda ne bir zerre yalan, ne de bir damla yanlış anlayış kalmasın. hepinizin kara pelerinlerinizin altında ne sakladıklarınızı, elinizin neyin kabzasını sıkmakta olduğunu biliyorum. ama yanıldınız. kendini savunamayacak bir insana geldiğinizi sandınız. oysa ben şimdi gerçeğin pençeleriyle sizin üstünüze atılıyorum ve sizi adaletin dişleri ile yakalıyorum. saldırıya uğrayan ben değilim; ben size saldırıyorum. siz ise dillerinizi yutmuş, yüzünüz kış mehtabı gibi sapsarı halde odamın duvarlarına niye yapışmışsınız öyle!? sizin için verilecek tek bir cevap var; haksız olduğuma inanıyorsanız öldürün beni. yok, kendimizi savunmaya hiçbir hakkımız kalmadığı bir gerçek ise, cermenlere boyun eğin. hadi cevap verin! cevap bekliyorum!

  --- spoiler ---