1. bir ülke düşünün. insan hayatı sudan ucuz. oooo istemediğiniz kadar ha birde almayanı dövüyorlar. pazar yeri gibi "gel vatandaaaş koooşş ne isterseniz bizde bulunur ablalar abiler kaçırmayın akşam pazaarıı"

  asker, sivil, genç yaşlı, öğrenci, çocuk, hemşehrin, komşun, kardeşin, vatandaşın, ne istersen. insan hayatının en ucuza gittiği ülke burası. gel kaçırma bu ucuzluğu.

  şöyle geleceğe umutla bakanından mı istersin? hayalleri bol olanından mı?

  elinde valiziyle kendi yoluna gidenlerden mi istersin? uydurulmuş davalarda piyon olanından mı istersin?

  haaa bak elimizde askerlik görevi sırasında eline ilk defa silah almış körpeciklerden de bulunur. onlardan da ister misin?
  tartayım mı bir kaç hayat en körpesinden, en yaşanmamışından?

  bir bakmışsın bu ülkede hayatlar bazen birilerinin uydurduğu bir amaç uğruna, bazen de amaçsızca yok olur gider. kim olduklarından çok, kimden olduklarıyla ilgilenilir bir kaç günde isimleri unutulur.
  medyada ve sosyal medyada yapılan bazı yorumları görünce akbabalar geldi aklıma.
  sevgili akbabalar bu tutumumuz insan hayatının gözünüzdeki ucuzluğundan başka hiç bir şeyi göstermiyor.
  bırakın suçlu arayan boş beleş laflarınızı bir kenara. bir tek faciaya da hep birlikte üzülebilelim. biri ağlayıp biri güldükçe hayatlar, değersiz olmaya, yok olmaya devam edecek.

  birde sol tarafınızda bir ogan var adına yürek derler. belki orada bir kaç gram insanlık kalmıştır ha? biraz pahallı ama sorun değil kredi kartına taksit yapsanız da olur.

  edit: sevgili ülkemde duyarlı insan çok. onları tenzih ederek, bu yazımı sadece duyarsız, sığ görüşlü ve hiç bir şeyin farkında olmayan sosyal medya şebelekleri, yalaka basın, etnik köken, ideolojik düşünce vs vs için ölümlere bile alkış tutanlar için yazdım. ortaya karışık isteyen üstüne alabilir.
 2. bimdeki ürünler bizden daha pahalı.
 3. çok karşılaşıyorum, bazen her yerde, içimizde, bazen de tam yanı başımızda.. bilhassa insanlara etik değerler üzerinden fikriyat neşretmeye hevesli, ama aynı zamanda kendi kendisiyle çelişen insanıl-ların toplumsal 'vakıa'lar üzerine bocalamaları da daha bir faciasal durum.

  kısaca biraz açayım. açayım ki, şu mecrada bile farkında olmadan belirli değerler ve kokmuş edinimler üzerinden toplumsal-kültürel -çakma- sağduyu izlemselleri dehası arkadaş, pretendsel görüntünün gözden kaçmadığının farkına varsın. yoksa süslü kelimeler arasında insanların içini görmemek elden değil. bir insan her ne kadar inkar ederse etsin, zira perdeyi aralayıp da az ötesine baktın mı art niyeti bariz görülebilir. insanı, ölçüsel refahi kavramları her ne kadar yaşadığı koşullar! olsa dahi bazı kritik noktalarda vicdan mekanizması devreye girer. devreye girmemesi o insanlığın artık insanlık dışına çıkmış kalıplarda hapsolunmasındandır. toplumsal olaylara -ayırt etmeksizin- bakış açısı ve tepkisel boyutu bir insanın hangi değerlere ve kavramlara gömüldüğünün bariz karakteristik alametidir. yani bir insanın doğrulanabilir konumu yanlışlanabilire açık kapı bırakması gerek! üstüne basa basa yazayım; ''varlığındaki müspet veya menfi tüm doğrularının yanlış olma ihtimalini elden bırakmamak'' bu elzem. bu çok önemli. fazla uzatmayayım bir örnek: bu ülkede kimliklerdeki din islamiyet. insancıl olanı; hristiyan da, ermeni de, yahudi de, alevi de, şamanist de, mormon da, budist de aynı değerlere ve devletin verdiği tüm haklara sahip olmasını savunmak. istersen ateist ol. (camii, cemevi, kilise, sinagog, tapınak vs. görevlileri aynı eşit kazanımlara sahip olmalı) evrensel boyutta değerlerini ve fikriyatını konumlandıran sağduyulu, ahlaklı bir bireyin bakış açısı bu olmalı.

  facebook hesabımı dondurdum. hatta birçok platformda aynı şeyi yaptım. toplum öyle bir hale gelmiş ki, artık yıllara dayanmış dostlukların bile zarar almaması için bunu uygun görmek zorunda kaldım. herkes birbirini faşistlikle suçluyor. aslında hepsi faşizm'i içinde barındırdığından dahi bihaber. asker-polis şehit olur sol fikriyatın sesi çıkmaz. şehirlerde insanlar ölür sağ tarafın sesi çıkmaz. herkes kendine; kendi açısına, kendi kuramlarına kazıklanmış, diğer tarafın acılı gününde, 'ama bizde acı varken o sessiz kaldı, güldü zevk aldı, yetmedi orgazm oldu' zihniyetiyle düşünüp, vicdani rahatlıkla hareket ediyor.. zihniyetinize tüküreyim, o olmayan kıvrımlarınıza, olmayan insanlığınıza, vicdanınıza, sahteliklerle cilalanmış maskelerinizin altında murdar olasınız tez zamanda. yahu yazılacak çok şey var da, insanın yazası da gelmiyor hani. art niyetli ya da iyi tarafta olduğu zannına vararak kof argümanlar üreten insanlara ne anlatsan boş. şöyle kafamı çevirip dünya'ya baktıktan sonra -atina meydanı hınca hınç doluyken, diyojen'in, halkın içinde neden otuzbir çektiğini daha iyi idrak ediyorum şimdilerde.