• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
büyük uyku - raymond chandler
"eski savaşlardan kalma yaşlı bir general. ağır ağır ölmekte olan, geleneklerine bağlı bir adam. iki delişmen çekici kız, kayıp bir damat. petrolden gelen, harca harca bitmez bir servet, kimden geldiği bilinmeyen şantaj mektupları. çölün ortasında, kimi zaman karanlık bir labirent, kimi zaman romantik bir gün batımı gibi yükselen bir serap, bir yeni zaman şehri: los angeles. kentin bağırsaklarındaki logar kapaklarından savrulup lağım sularında kaybolan bozuk paralar gibi harcanıp giden insanlar. yeşil dolarlar, fildişi renkli kadın bedenleri üzerinde yükselen kadim suç. bu suçla başa çıkamayacağını bilmesine rağmen, -belki de zaten bunun farkında olduğundan- alaycı kararlılığını hiçbir zaman yitirmeyen bir dedektif: philip marlowe."
ahmet ümit

büyük uyku'da okurlar, raymond chandler'ın ölümsüz karakteri philip marlowe'la tanışıyor. ilk kez 1939 yılında yayımlanan bu kült eser, fatih özgüven'in yetkin çevirisiyle tam bir edebiyat şölenine dönüşüyor. everest yayınları olarak amerikan polisiyesinin klasikleşmiş isimlerinden raymond chandler külliyatını, türk polisiyesinin usta ismi ahmet ümit'in editörlüğünde sunmaktan mutluluk duyuyoruz.
  1. amerikan polisiyesi diye bağıran bir roman. chandler bu alanda çok sevilen bir yazar olsa da film için yazılmış metinler gibidir romanları. zannımca da filmi kitaptan iyi. çünkü olay örgüsünde merak unsurunu bir kenara koysam da üstünkörü bir işleniş var. örneğin simenon'da merak unsurundan çok psikolojik çözümleme ağır basar ve kitabı bunun için sevilir. ama chandler'da psikolojik derinlik yok, merak yok, bağlantılar zayıf. kadın karakterler alabildiğine yapay. amerikan yapaylığının polisiyesi resmen. bogart'ın da sayesinde güzel bir film olmuş ama.
    sezgi