1. buz hokeyi, ilk kez orta çağlarda kuzey avrupalılar tarafından oynanmaktaydı. 19'uncu yüzyıl ortalarında ise ilkel formda kanada'da oynanmaya başlanmış, ilk resmi hokey oyununun 1855'te kingston, ontario'da oynandığı düşünülmektedir. kayıtlara geçen ilk maç 1865'te bir üniversite öğrencisi olan robertson tarafından düzenlendi. daha sonra robertson, ilk buz hokeyi kurallarını geliştirdi.bu kurallar gereğince takımlar dokuzar oyuncudan oluşuyor ve kare şeklinde bir pak kullanılıyordu. montreal'de toplanan bir komite oyunun yedişer kişilik takımlarla oynanmasını öngörmüştür. 1909'da ulusal hokey kurulu, oyuncu sayısının altıya indirilmesine karar verdi. 1893'de ise stanley kupası başladı. bu kupada en iyi kanadalı hokey takımına lord stanley ödülü verilmekte ve günümüzde devam etmektedir.
  2. adından da anlaşılacağı üzere buzun üstünde oynanan, 2 takımın da 6 kişiden oluştuğu bir takım sporu.

    takımlar 5+1 şeklinde oynar, kaleci ve 5 tane oyuncu şeklinde. amaç yaklaşık 1 cm kalınlığında daire şeklindeki sıkıştırılmış kauçuk diski - puck (okunuşu: pak) denir bu diske - rakip takımın kalesine sokmaya çalışmak yani gol atmak. takımlar istedikleri kadar oyuncu değişikliğine gidebilirler. futboldaki gibi bir sınırlama bulunmaz. 3 tane yirmişer dakikalık set halinde oynanır. 10 dakikalık iki tane ara verilir. bu aralarda sporcular soyunma odasında dinlenirken zamboni adlı buz temizleme aracı da buza çıkıp buzu düzeltir. 2 dk., 10 dk. , 10+ 5 dk. ya da maç cezası şeklinde cezalar vardır. maç cezası; rakip takımın oyuncusunu kasti olarak yaralamaya çalışır ve amacına ulaşırsa, bunu yapan oyunculara verilir. ceza alan oyuncu maçtan çıkartılır ve lisansına el konur. yani sezon sonuna kadar oynayamaz. buz pistinin boyutları en fazla 61*30 metre olabilir. en azsa 56*26 dır. saha boyutları oyun stilini etkiler. mesela küçük sahalarda adam adama mücadele daha fazla görülür.

    bunun dışında futboldakine benzer bir ofsayt uygulaması bulunuyor. sahayı ortadan ikiye ayıran bir kırmızı çizgi var, bir de her takımın kendi savunma alanını belirten mavi çizgiler. işte bu mavi çizgiden önce pakın geçmesi gerekiyor. oyuncu paktan önce girerse ofsayt. pakın mavi çizgiyle belirtilmiş alandan her çıkışında atak yapan takım rakip takımın savunma alanını boşaltmak zorunda, bu süre içinde gol atılırsa ofsayt şartından dolayı gol verilmez. futbolda çizgiler yerine hareketli olan oyuncuların pozisyonu söz konusuyken buz hokeyinde sınırlar açıkça belirtilmiş.