• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
c'est arrive pres de chez vous - remy belvaux, andre bonzel, benoit poelvoorde
belçikalı 3 sinema öğrencisinin yönettiği “c’est arrivé près de chez vous”, bir katil olan benoit’nın hayatından kesitler sunan bir kurmaca belgeseldir ( mockumentary). remy, andre ve patrick adında üç sinema öğrencisi ödev olarak benoit’nın günlük yaşamını ve günlük yaşamın parçası olan cinayet alışkanlığını filme almak isterler.

zaman ilerledikçe farkederler ki benoit, diğer katillerden farklıdır. zeki, entelektüel ve sosyal bir insandır, oldukça normal bir yaşamı ve mutlu bir ailesi vardır. bir yandan bütün olağanlığı ile benoit’nın günlerini ve işlediği cinayetleri filme alan ekip, diğer yandan bu cinayetlerin bazılarına yardım ederler.
 1. öncelikle belirtmek gerekirse enteresan bir film. 92 yapımı siyah beyaz çekilen film belgesel tadında olup, soft bir gerçeklik sunmakta.
  fragman
  !---- spoiler ----!

  Benoit'n işlediği cinayetlerin ardından cesetleri yok etme konusunda ders niteliğinde bilgiler vermesi oldukça sinir bozucuydu? kahramanımızın anlattıkları ve eyleme döktükleri empati yoksunluğunu gözler önüne sermekte. benoit'in soğukkanlılığı cesetlerin arıza çıkarmaması ile doğru orantılıdır diyebiliriz. ne zaman cesetler kendini gösterir? Tarif edilemez tedirginlik baş verir. Öldürme içgüdüleri korunma refleksine dönüşür. yakınlarının zarar görme durumunda dahi çıkarımda bulunamaz. cezalandırıl-anın kendisi olduğunu anladığı en ufak bir detay dahi göremeyiz. öldürmek Benoit için zaten rutin bir eylem. Ölmek işin doğası, yakınlarının ölümü onu üzecektir elbet, ama bu durum onların hatası... benoit'in düşünce sisteminin bu şekilde çalıştığını belirtmekte yarar var. benoit, bir felsefe oturtmuş ve bir su tesisatçısı edasıyla işine giden adam rahatlığında olması insanın siniri bozuyor.

  !---- spoiler ----!

  filmi bir bütün olarak ele aldığımızda, her sahne çok gerçekçi, oyunculuk performansları alabildiğine doğal, kurmaca bir belgesel, rahatsız edici güzellikte...