• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar Philipp Blom
cadı kazanı - philipp blom
cadı kazanı: avrupa aydınlanmasının unutulmuş radikalizmi, baron thierry d’holbach’ın 18. yüzyılın en önemli filozof, yazar, şair ve politikacılarını ağırlayan paris’teki meclisini odağına alarak aydınlanma çağına dair farklı bir bakış açısı sunuyor. gündelik hikâyeler ve anekdotlar vasıtasıyla, dönemin aydınlarının insani yönlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini ön planda tutarak bütün bir dünya tarihini değiştiren bu önemli döneme çok yönlü, panoramik bir yaklaşım getiriyor. sahne ışığını her zaman daha fazla ön planda olan rousseau, voltaire gibi isimlerden alıp, gözüpek bir kararla diderot, holbach ve onların fikirlerini paylaşan diğer düşünürlere yöneltiyor.

fransız devrimi öncesindeki döneme, kültürel ve entelektüel hayata güçlü bir giriş niteliği taşıyan cadı kazanı, 18. yüzyıl paris meclislerinin canlı ve üretken entelektüel tartışmalarına ve onların kahramanlarına yeniden hayat verirken; aydınlanma dönemi düşünürlerine dair kalıplaşmış fikirlere de meydan okuyor. büyük ansiklopedi projesinden sansür ve edebiyata, din ve felsefe ile hesaplaşmalardan kişisel husumetlere dönemi farklı ayrıntılarıyla ele alan,
son derece bilgilendirici bir çalışma.
  1. avrupa aydınlanmasının unutulmuş radikalizmi alt başlığı kitabı sevmek için yeterli. sıkıcı bir tarih çalışması değil. paris'i siyasi ve düşünsel çevresi aracılığıyla anlatıyor. holbach'ın evinde geçen toplantıları eğlenceli bir şekilde okuyorsunuz. yemek listelerine kadar verilen bu süreçte büyük fransız düşünürlerinin daha önce duymadığım anıları eşlik etti. çok iyi bir kitap. yarısındayım henüz ama müthiş zevkli.
    sezgi