1. biyografisi şöyleymiş;
  "ankara'da doğan çağıl kaya, ortaokul ve liseyi izmir'de bitirdi. 1998-2001 yılları arasında trt çok sesli gençlik korosunda ve ardından ahmet kayhaoğlu şefliğinde ege oda korosunda şarkı söyledi. 2003 yılında ege üniversitesi kimya bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı yıl kazandığı dokuz eylül üniversitesi gsf müzikoloji bölümünü 2007 yılında bitirdi. ardından istanbul üniversitesi'nde müzik yüksek lisansı yaptı."

  şimdi benim ne düşündüğümü belirteyim.

  senelerdir caz müzik dinlerim. türkiyede yolunun çok açık olduğunu düşündüğüm isimlerden biri. kendisini cafe mitanni''de canlı olarak dinleme mutluluğuna nail olduğumdan dinlediğiniz soundların canlı performanstaki enerjiyle katlandığına şahit olduğumu belirtmek isterim.

  biraz şaşı gibi bakıyor ama şaşı da değil. çok acayip bakıyor sanki ilk anda değil mi? sevimli ve sempatik olduğu kesin. ilk andaki gariplikten sıyrıldığında farkediyorsunuz bakışlarındaki samimiliği. garip gelmiş olmasının sebebinin ilk kez gördüğün bir insanın gözlerinin içine bakabiliyor olması.

  bir albüm çalışması yapmış bildiğim kadarıyla. bir parça ay biraz kuş. albüm kapağını kaan bağcı yapmış. fırsat oldukça dinlemek istediğim bir insan olmasının sebebi şarkılardaki yorumu. şaşırtıyor, duraklıyor, virgül koyup devam ediyor. kendi ruh ritmini sanatına yükleyip veriyor. umarım popülerite uğruna harcanmaz. şarkılarının sözleri kesinlikle incelikli
  mesela

  "biz seninle dönüp duran bozuk oyuncak gibi yalnız kaldık
  hiçe sayılsın bu kocaman dünya artık" diyor bir şarkısında.

  "bugün bahar kaygılı,
  kışa dönüyor yüzünü dünya,
  bir kelime seç seninki biterken
  ben başlarım hikayeme." bahar kaygılı adlı şarkısından.

  muhalif olduğunu tahmin ediyordum. twitterdan baktığımda öyle olduğuna çok sevindim. apolitik olmaması beni sevindirdi.

  caz müzikten keyif alıyorum. türkçe caz müzikte işler dinlemek maalesef çok kısıtlı. çağıl onlardan biri. yakın zamanda çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum. bir şans eseri dinlemiştim. mutluluğumun bir sebebi de bu oldu.

  umarım bir gün tanışırız.