• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar jack london
can yoldaşı - jack london
bu kitabında da darwin'in etkileri görülmekle birlikte toplum bilimsel açının egemenliği daha belirgindir. bu kitapta toplanan öyküler, onun bir yolculuğunda gözlemlediği olgulara dayanıyor... estetik bütünselliği içinde unutamayacağımız kahramanlarla karşı karşıya bırakıyor bizi... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. jack london kısa öykülerle çok şey anlatmış bu kitabında. öykülerde geçen vahşi yamyamlar, gözünü para hırsı bürümüş beyaz adamların yanında çok masum kalıyor. amerikanın o karanlık dönemine biraz ışık tutmuş jack london kendi bildiği yoldan. ayrıca hikayeleri okurken beyaz adamların "kay-kay" olması ayrı zevk veriyor.

  amansız beyaz öyküsünde, amerikada çeşitli maceralarla köşeyi dönmeyi çalışanları güzel anlatmış
  !---- spoiler ----!

  beyaz adama, on bin yamyam tarafından istila edilmiş bilmem hangi lagünde inci bulunduğunu söyle, hemen yanına bir düzine dalıcı kanaka ve kronometre yerine bir çalar saat alıp, hepsi sardalya gibi üst üste yığılıp, rahatsız beş tonluk külüstür bir takayla gidecektir oraya. kuzey kutbunda bir altın damarı bulunduğunu fısıldayın, yine bu amansız beyaz derili yaratık, kazma, kürek, tuzlanmış domuz eti vb. ile silahlanıp soluğu orada alacaktır. ona cehennemin kızıl-ateş bedeninde elmas bulunduğunu duyurun, bay beyaz adam ihtiyar şeytanı bile kazma kürek işine koşturacaktır. işte o görkemli aptallığı, o korkunç amansızlığı buradan geliyor.

  !---- spoiler ----!