• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar peyami safa
canan - peyami safa
çarpık batılılaşma maceramız cemiyetimizin istinatgâhı olan aileyi zedeler. tutkularının esiri olan kimi aile fertleri bile aldatıcı vaatlerin ve anlık heveslerin peşine düşerler. bu uğurda kutsal değerleri zedelemeyi göze alan bir aile babasının uğradığı hüsranın ve geri dönülmesi güç pişmanlıklarının romanıdır.
 1. -- spoiler --
  felaketzede uzakta kaldıkça burnunun ucundan başka yer görmeyen merhamet, susar.
  -- spoiler --

  aslında bütün olay kişinin, sahip olduğu maddi / manevi değerlerle ilgilenmeyip hep daha fazlasını, daha fazlasını istemesidir. tabii ki bu da insanda sonu gelmeyen bir doyumsuzluğa neden olmaktadır. hele bir de amacına ulaştıkdan sonra arkandan işler çevrildiğini öğrendiğinde...

  safa, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da batıdan alınan ahlaksızlığın bizim çekirdek dediğimiz aileyi nasıl paramparça ettiğinden bahsediyor aslında. ve bir aile parçalanırsa bunun sonucunun "atom bombası" gibi olacağı gözler önüne sürülüyor.

  kötü, bir zaman sonra (uzun veya kısa bir süre, fark etmez) hak ettiği cezayı en yakınından bulacaktır. ve ilginçtir, bu buhranlardan kurtulmanın tek yolu da özüne, manevi değerlerine, ve bilhassa ailene dönmektir.

  bunu sağlayamayanları da safa şu şekilde betimlemiştir:
  -- spoiler --
  büyük hırslı ruhlar, yevmî hayatın yeknesaklıklarından kurtulmak için büyük oyunlara meclûbdurlar ve ölümü göze aldırırlar. hem de ölümlerin en fevkaladesini...
  -- spoiler --