1. cannibalism in autumn (sonbaharda yamyamlık) Salvador Dali Tarafından 1936-37 yıllarında yapılmıştır. dali'nin diğer eserleri gibi bu eserde dışavurumculuk tekniği vurgulanmıştır. resmin yapıldığı dönem de İspanya'da iç savaş devam etmekte olup içsel karamsarlık eserde hakimdir.

  resimde gösterilen şunlardır: sarı rengin çoğunlukta olduğu bir ortamda sonsuz derinlik sağlayan çekmecenin mevcut olduğu bir masanın üzerinde zenci bir erkekle beyaz bir kadın bulunmaktadır. kadının kafası sanki adamın ağzındadır. adam bir eliyle kadının göğsünü sıkmakta, diğer eliyle kadının göğsünden kaşıkla bir parça almaktadır. kadın ise bir yandan kafasına bir çatal saplamakta, diğer elini ise erkeğin boynuna dolamış ve kendi göğsünü kesmektedir. erkeğin kafasını üzerinde ve masanın kenarında soyulmuş elmalar vardır. erkek ve kadının kafalarının birleştiği yerde sabit kalmaları için bir destek bulunmaktadır.

  resimde gösterilen erkek ile kadın bir süre sonra birbirlerini ve ilişkilerini tüketmeye başlarlar. fazla bağımlılık ve kuvvetli duygu yoğunluğundan ilişki kendini tekrar etmeye ve ikisini de tüketmeye devam etmektedir. bu resimde zaman sonbahardır. ilişkinin son evresine girilmiştir. ayrıca elma günaha girmeyi ve yasak bir eylemi temsil etmektedir (havva - adem). resimdeki elmalar soyulmuş durumdadır ve çift günah işleme evresini çoktan geçmiştir.
  resimdeki çiftin duruşundaki karmaşıklığa rağmen zarar gören taraf yalnızca kadındır. resimdeki elma metaforundan yola çıkılarak onları bu günaha sürükleyen bir kadın aklıdır. resimde cinsellik vurgulandığı ve günah olarak resmedildiği için kadının göğüsleri gerçek dışı bir şekilde uzamıştır. erkeğin siyahi kadının ise beyaz olması, ilişkilerde çiftlerin birbirlerinin zıttı olduğunu vurgulamaktadır. bununla beraber zarar gören tarafın beyaz olması siyahilere ikinci sınıf insan muamelesi yapılmasının cezalandırılmasının sembolik bir anlatımıdır. resimde oldukça uzakta resmedilen bir ev görülmektedir. ev aile ve toplum yapısını ifade etmekte ve çiftimizin aile ve toplum kavramından çok uzaklaştıklarını, sorunun ciddi boyutlarda olduğunu belirtir.

  dali, freud'dan etkilenmiştir. rüyaları resimlerinde genellikle konu edinmiştir. resmin bir rüya ortamı olduğunu düşünürsek birbiri içine geçmiş görüntüler çok olasıdır.

  http://www.tate.org.uk/art/artworks/dali-autumnal-cannibalism-t01978
  parov