carl gustav jung

Kimdir?

basel üniversitesi'nde tıp profesörü olan büyükbabasının adını taşıyan carl gustav jung isviçreli bir papazın oğludur. 1895 yılında basel'de tıp eğitimi almaya başladı ve 1900 yılında eugen bleuler'in asistanı olarak burghölzli'de psikiyatrist olarak hizmet verdi. doktorasını 1902 yılında tamamladı. konu okült (gizli, görünmeyen) fenomenler (etkiler) ve onların psikoloji ve patolojiyle bağlantıları idi. paris'te 6 ay pierre janet ile bilgilerini derinleştirdi. 1903 yılında emma rauschenbach ile evlendi. 36 yaşında uluslararası psikanaliz birliği'nin ilk başkanı oldu. psikolojik analizlerinde astrolojiden de yararlanan carl gustav jung, sigmund freud ile beraber çalıştığı toplumsal bilinçaltı kavramı ile de tanınır.
  1. böyle gerçekten tıp okumuş psikolojinin babası adamlar varken sırf yahudi diye freud denen sapığın bu kadar parlatılmasını anlamıyorum. ha onun hiç mi katkıları yoktur illaki vardır ama bu onun sadece iyi bir reklam kişisi olduğu gerçeğini değiştirmez.
  2. işin biraz gizemiylede ilgilenmiş bir şahıs. ne dir bu gizem derseniz açıklanamayan fenomenler, rüyalar, bilinçaltı,bilincdisi, mistisizm, büyüler, kabile tipi yaşam diye gider.
    freud ile arasındaki ilişkiyi cronenberg, a dangerous method filminde anlatiyor, meraklısına. genel kanı freud ile yakınlaşmasıni çocuklugundaki otorite eksikliğinde, uzaklasmasini ise freud'un onu veliaht olarak görmesi ve jung'un geleceği icin planlar yapmasinda(jung'da bundan aşırı rahatsız oluyor ve kendisinin sınırlandırılmasıni istemiyor haliyle) arıyor.
  3. "açı doyurduğumda, hakareti affettiğimde, düşmanımı sevdiğimde, bunlar güzel erdemler. fakat ya dilencilerin en fakirinin,suçluların en gaddarının da kendi içimde olduğunu fark edersem ya şefkatime en muhtaç kişinin, sevilmeye en muhtaç düşmanımın kendim olduğunu fark edersem o zaman ne olacak?"
    sözleri ile 'kendini bil' felsefesine başka bir açıdan yaklaşan ünlü düşünür.