• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
carla's song - ken loach
'carla'nın şarkısı' size bir film yerine iki film seyrettiriyor. ilki glasgow'da geçen bir romantik komedi. asi ve sevilen bir otobüs şoförü olan george (robert carlyle), gizemli ve güzel carla'ya (oyanka cabezas) aşık oluyor. ikinci öyküde ise hiç de romantik, hiç de komik ve eğlenceli bir olay anlatılmıyor. savaşın içindeki nikaragua'da oldukça politik bir öykü anlatılıyor. aradaki bağlantı carla'nın aslında nikaragua asıllı olması tabi. george, carla'ya nikaragua'da kaybolmuş küçük kardeşini getireceğine söz veriyor.
 1. glasgow'un getto sokaklarından, nikaragua'daki iç savaşa uzanan "selvi boylum al yazmalım" esintili aşk öyküsü.

  (bkz: sevgi neydi? sevgi emekti)

  !---- devamı goygoy ----!
  sgu stargate universe'den tanıdığım robert carlyle, sağlam bir iskoç aksanına sahip. konuştuğunu anlamak için decoder gerekiyor. aksan, en alımlı kültürel renklerden. çok keyif alıyorum.

  yazmasam içim şişecek gereksiz bir bilgi: filmde otobüs şoförlüğü yapan robert carlyle'ın babası joseph carlyle da zamanında otobüs şoförüymüş.

  film sayesinde nikaragua diye bir ülkenin varlığından haberdar oldum.* el kadar yer ama orada da savaş var. savaşın küresel bir hastalık olduğuna dair salt bana ait sümen altı iddia, nazarımda giderek güçleniyor. hastalığın evrensel olmasından endişe etme boyutuna geldim.

  iki gün sonra dünya dışı organik bir varlık bulursak umarım homo sapiens'den daha akıllı bir şeye rast geliriz. gelsinler abilik yapsınlar, kulağımızdan çeke çeke akıllı form olmayı öğretsinler. öyle bizi daha fazla bizden alacak, ne biliyim petrol falan sentezleyen rantçı bir bakteriye denk gelmeyelim. lütfen... bakteriler karanlık tipler zaten, teşkilat bunlar. milyar yıldır her türlü pislik bunlarda.